RUSYA ile Yunanistan arasında Makedonya’nın adı yüzünden meydana gelen diplomatik kriz tırmanarak devam ediyor.

Yunanistan’ın Moskova Büyükelçisi Andreas Friganas, 2 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi ve Yunan yetkililerin Rusya karşıtı açıklamalarıyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada 2 Rus diplomatın sınır dışı edilmesi ve Yunan yetkililerin Rusya karşıtı açıklamalarıyla ilgili Friganas’a sözlü ve yazılı protesto verildiği belirtildi.

Yunanistan geçen hafta, “ülkenin milli güvenliğini tehdit edici hareketlerde bulundukları gerekçesiyle 4 Rus diplomattan 2’si için sınır dışı, 2’si için de ülkeye giriş yasağı kararı almıştı.

Yunan basınında çıkan haberlerde, diplomatların, Makedonya ile olan “isim sorunu” konusunda ülkede gösteriler ve tepkilerin artmasını teşvik etmeye çalışmakla suçlandığı ileri sürülmüştü.

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Bazı batılı ülkeler, Rus diplomatların sınır dışı edilmesi için Yunanistan’a baskı uyguluyor. Rusya’ya karşı çok aşamalı uygulanan pis bir provokasyon sözkonusu ve Yunanistan da bu oyunun içine çekiliyor” dedi. Yunan tarafı, resmen açıklamamakla birlikte, 4 Rus diplomatın, Yunanistan ile Makedonya Cumhuriyeti arasında geçen Haziran ayında imzalanan anlaşmaya karşı ülkede gerçekleştirilen protesto gösterilerini finanse ettiklerini, bazı yerel yetkililere ve dinadamlarına da rüşvet verdiklerini iddia ediyor. Makedonya’yı, ‘Kuzey Makedonya’ olarak tanıyan anlaşmanın ardından Makedonya, NATO’ya davet edilmişti.