Salı, Mayıs 28, 2024

Rusya-Ukrayna arasındaki esir takası iptal edildi: Türkiye’de kararlaştırılmıştı

Savaş Esirlerine Muamele Koordinasyon Karargahı, “Bugün bir esir takası planlanmıştı ancak Rusya tarafının kararıyla son anda iptal edildi” açıklamasında bulundu.

Rusya ve Ukrayna arasında planlanan esir takasının, Moskova yönetiminin ‘son dakika’ kararıyla iptal edildiği açıklandı. Savaş Esirlerine Muamele Koordinasyon Karargahı’nın açıklamasında, “Bugün bir esir takası planlanmıştı ancak Rusya tarafının kararıyla son anda iptal edildi” ifadeleri kullanıldı.

Rusya ve Ukrayna arasındaki son esir takası, 8 Ocak’ta gerçekleştirildi. Bu kapsamda, 50 Ukraynalı asker ile 50 Rus asker serbest bırakılmıştı.

OMBUDSMANLAR, ANKARA’DA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Ukrayna ve Rusya ombudsmanları, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bir araya gelmiş ve Ankara’da düzenlenen görüşmede esir takası yapılmasına karar verilmişti. Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatiana Moskalkova ve Ukrayna Ombudsmanı Dmytro Lubinets’in görüşmesinin ardından yapılan açıklamada, ‘askeri esirlerin listelerinin değiştirildiği’ belirtilmişti.

Moskalkova, şu ifadeleri kullanmıştı: “Bazı askeri esirlerin listelerini değiştirdik ve 40’tan fazla esirin iade edilmesine karar verdik. Bazı Ukrayna vatandaşlarının Rusya’da bulunan ailelerine gelmesi konusunda Lubinets’den yardım istedim. Ağır hastalıkları olanlara da yine ombudsmanların yardımı gerekiyor çünkü insani koridorlar zaman zaman zor çalışmaktadır. Uluslararası Kızıl Haç Komitesinin çalışması konusunda görüşmeler yaptık. Onların esirleri ziyaret etme hakları var. (Esirlerin) Onların ailelerine mektupların gönderilmesi konusunda yardımcı oluyorlar.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER