Cuma, Temmuz 1, 2022

Rusya Finlandiya’ya gaz sevkiyatını durdurdu

Rusya, ruble ile ödemeyi kabul etmediği gerekçesiyle Finlandiya’ya gaz akışını durdurdu.

Finlandiyalı gaz dağıtım şirketi Gasum, Moskova yönetiminin Finlandiya’ya gaz akışını kestiğini duyurdu. Gasum, Finlandiya’nın Rusya’ya ruble ile ödemek yapmak istemediği gerekçesiyle gaz akışının durdurulduğu açıkladı. Gasum ülkenin, Finlandiya ve Esyonta’yı birbirine bağlayan Balticconnector boru hattı üzerinden gaz almaya devam edeceğini söyledi.

Rusya’nın enerji şirketi Gazprom daha sonra bir açıklama yaparak, Gasum’u teyit etti ve Finlandiya’ya gaz akışının durdurulduğunu belirtti.

RUS GAZININ KESİLDİĞİ ÜÇÜNCÜ ÜLKE

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri operasyonunun başlamasının ardından ABD ve müttefikleri, Moskova’ya yaptırım uygulamış ve Rusya’nın enerji kaynaklarına bağımlılığını azaltma çağrıları yapmıştı.

Kremlin ise “dost olmayan ülkeler” olarak listelediği ülkelerin doğal gazı ruble olarak ödemesini talep etmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu ülkelerden gaz alıcılarının ruble ile ödemeyi kabul etmemesi halinde Rusya’nın bunu gaz sözleşmelerinde temerrüt olarak göreceğini açıklamıştı. Nisan sonunda Gazprom, iki ülkenin yeni ödeme planına uymayı reddetmesi üzerine Bulgaristan ve Polonya’ya gaz dağıtımını durdurmuştu. Finlandiya, Rusya’nın doğal gazı kestiği üçüncü ülke oldu.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
48,141TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER