Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya hava kuvvetlerine ait İl-20 uçağının Suriye’nin Lazkiye kenti yakınlarında düşürülmesi hakkında İsrail’den daha kapsamlı bir açıklama beklediklerini söyledi.

Haftalık basın toplantısında konuşan Zaharova, “17 Eylül’de yaşanan trajedinin, İsrail tarafından ek soruşturma ve ek açıklama yapılmasını gerektirdiği aşikar. Bunların yakın gelecekte gerçekleşeceğinden eminim” dedi.

“İSRAİLLİ PİLOTLAR PROFESYONELCE DAVRANMADI”

Zaharova, eylemleri tehdit oluşturan ve Rus uçağının düşmesine neden olan İsraili pilotların en azından profesyonelce hareket etmediğini düşündüğünü belirtti.

“YENİ VERİLER İSRAİLLİ PİLOTLARIN DAHLİ OLUP OLMADIĞINA YANIT VERECEK”

Zaharova, İl-20 vakası hakkındaki yeni verilerin kısa süre içinde ellerine geçmesini beklediklerini ve bu verileri kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

Dışişleri sözcüsü, “Bu veriler, İsrailli savaş pilotlarının yaşanan trajedide dahli olup olmadığına dair sorulara yanıt verilmesini sağlayacak” dedi.

Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, bugük  yaptığı açıklamada, Rusya’ya ait İl-20’yi kazara düşüren Suriye ordusunu “sorumsuzlukla” ve “profesyonel olmamakla” suçladı.

Pazartesi gecesi İsrail uçakları, Lazkiye’deki bir dizi hedefe hava saldırıları düzenlerken, Suriye hava savunması karşılık verdiği sırada Rusya hava kuvvetlerine bağlı İl-20 tipi bir bombardıman uçağını kazara düşürmüştü.

Olay neticesinde uçaktaki 14 mürettebat yaşamını yitirmişti.