Çarşamba, Mart 29, 2023

Rusya Devlet Başkanı Putin: Rusya’nın Belarus’u topraklarına katma planı yok

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Savaşı gölgesinde Belarus’a ziyaret gerçekleştirirken, Ukrayna’yı işgaline destek veren eski Sovyet cumhuriyetini topraklarına katma planı olmadığını ifade etti. 

Pazartesi günü Rusya, Kiev’in sivil altyapısına yoğun bir dron saldırısı başlattıktan sonra  Putin savunma ve dışişleri bakanlarıyla birlikte Belarus’un başkenti Minsk’e gitti.

Putin, Rusya ve Belarus’u “en yakın müttefik ve stratejik ortaklar” diye nitelendirirken Minsk’i topraklarına katacakları iddiasını ortaya “kötü niyetlilerin” attığını öne sürdü.

Putin, “Rusya’nın kimseyi yutma niyeti yok, bunun hiçbir anlamı olmaz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Bence bu açıklama ironi olarak algılanmalı. Bahsi geçen açıklamayı yapan lider şu anda barışçıl komşusunu şiddet kullanarak yutmaya çalışıyor” açıklamasında bulundu.

Geçmişte Rusya ve Belarus, geniş ekonomik ve savunma işbirliğine alan sağlayan “Birlik Devlet” yapısını oluşturmuşlardı. Kremlin, iki ülke arasında birleşime giden daha kapsamlı bir entegrasyon süreci isterken, Lukaşenko henüz bunun için gerekli siyasi ve ekonomik birleşme planlarını kabul etmedi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
56,305TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER