Çarşamba, Mart 29, 2023

Rusya Devlet Başkanı Putin: “Nükleer silahı her zaman kullanma tehlikesi var”

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Nükleer silah var olduğu sürece onu her zaman kullanma tehlikesi var” ifadesini kullandı.

Putin, düşünce kuruluşu Valday Kulübü tarafından düzenlenen toplantının genel oturumunda konuştu.

Putin “Batı, son yıllarda, özellikle de son aylarda Ukrayna’daki durumu alevlendirecek ve tırmandıracak bir dizi adım attı” dedi ve “Batı, dünya ile tehlikeli ve kirli bir oyun oynuyor” diye ekledi.

“Batı’nın bir körlüğü var, o da kendini üstün görmek” diyen Putin “Bugün ne oluyor? Naziler buralara kadar getirdiler işleri. Dostoyevski’yi yok edecek, kültürü yok edecek kadar gözleri döndü. Liberal düşünce olarak ortaya çıkan şey bugün çok tehlikeli noktaya geldi. ‘Ne istersen düşün, ne istersen söyle’ düşüncesinden çıktılar. Bu aslında son derece dominant, baskıcı politikaya dönüştü. Kremlin ne yaparlarsa karşılar; ancak önce aynaya, kendilerine bakmaları gerekiyor” dedi.

“YENİ BİR GÜÇ MERKEZİ DOĞDU”

Putin, “Son gelişmeler, askeri operasyonun başlamasından bu yana, dünya düzeninin tektonik değişimleridir ve kaçınılmazdır” ifadesini kullanırken, Asya’nın da içinde olduğu yeni bir güç merkezinin doğduğunu öne sürdü.

Ukrayna’da yaşananların arkasında Batı’nın olduğunu söyleyen Putin, “Ekonomik kayıplarımız var. Her zaman Rusya’nın Ukrayna’daki kayıplarını düşünüyorum. Ancak Rusya, ekonomi dahil olmak üzere, egemenliğini güçlendiriyor. Rus ekonomisi düşünüldüğünden daha güçlü olduğunu kanıtladı.” diye konuştu.

Putin her şeyi Kremlin’e yıkmanın büyük bir hata olduğunu belirterek “Aslında çok daha sakin bir şekilde düşünmeliler. Her şeyi Kremlin’e atmak yerine ‘Biz nerede hata yaptık?’ diye düşünmeleri gerekiyor. Dünya kültürüne bu şekilde ihanet edemezsiniz” dedi.

Rus lider Kuzey Akım boru hatlarına düzenlenen sabotajlara ilişkin de konuştu ve “Avrupa’daki gaz boru hatlarının imha edilmesiyle kırmızı çizgi aşıldı” ifadelerini kullandı.

Putin Batı’ya tüm tepkilerine rağmen kendilerini “Batı’nın düşmanı” olarak tanımlamadıklarını da vurguladı.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
56,305TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER