Cuma, Haziran 21, 2024

Rus muhalif Navalni’ye her sabah hapishanede Putin yanlısı müzisyenin şarkısı dinletiliyormuş

Tutuklu Rus muhalif Alexey Navalni, hapishanede her sabah saat 5’te Putin yanlısı bir pop şarkıcısını dinlemeye zorlandığını açıkladı.

10 yıldan uzun bir süre önce devlet başkanı Vladimir Putin’in elit tabakasını alaya alarak ve büyük yolsuzluk iddialarını dile getirerek öne çıkan eski bir avukat olan 47 yaşındaki Navalni, şu anda Kuzey Kutup Dairesi’nin yaklaşık 60 kilometre kuzeyindeki bir hapishanede tutuluyor.

Çeşitli suçlamalarla 74 yaşına kadar hapiste kalmaya mahkum edilen Navalni, arkadaşları aracılığıyla Twitter’dan paylaştığı mesajda, sabahlarının artık Rus milli marşı ve ardından ‘Shaman’ adlı Putin yanlısı bir şarkıcı tarafından seslendirilen vatansever bir şarkı olan ‘Ben Rus’um’la başladığını söyledi.

Gerçek adı Yaroslav Dronov olan ‘Shaman’, Ukrayna’daki savaş sonrası ortaya çıkan milliyetçilik dalgasıyla Rusya’da devlet televizyonlarının vazgeçilmezi haline geldi.

İmza şarkısı ‘Ben Rus’um’, Rusların nasıl ‘kırılamayacağını’, ‘sonuna kadar gideceğini’ ve ‘atalarının kanını taşıdığını’ anlatıyor.

‘Elbette onu merak ediyordum’

Navalni, Twitter’dan şunları yazdı: “Şarkıcı Shaman ben hapisteyken ön plana çıktı, bu yüzden onu ne görebildim ne de müziğini dinleyebildim. Ama Putin’in baş şarkıcısı haline geldiğini biliyordum. Ve ana şarkısının da ‘Ben Rus’um’ olduğunu biliyordum.

Elbette onu merak ediyordum ama hapishanede nerede dinleyebilirdim ki? Sonra beni Yamal’a (hapishanesinin bulunduğu yer) getirdiler. Burada her gün sabah saat 5’te ‘Kalk!’ komutunun ardından Rus milli marşını duyuyoruz ve hemen arkasından ülkenin en önemli ikinci şarkısı çalınıyor – Shaman’ın ‘Ben Rus’um’ şarkısı.”

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Politik Yol’un editöryal politikasını yansıtmayabilir.

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

spot_img
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI