Pazartesi, Nisan 15, 2024

RTÜK artık reklamları ‘daha sıkı’ denetleyecek

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ‘tüm uyarılarına rağmen devam eden ihlaller’ nedeniyle reklamlarla ilgili daha sıkı denetim süreci başlatma kararı alındığını bildirdi.

RTÜK‘ün açıklamasında, radyo ve televizyon yayınlarının içerik denetimlerinin Üst Kurul uzmanlarınca ‘titizlikle ve aralıksız’ yapıldığı belirtilerek, son dönemdeki incelemelerde ‘ticari iletişim yayınlarının hem içeriği hem de süreleriyle ilgili mevzuatta yer alan hükümlerin ihlal edildiğinin görüldüğü’ kaydedildi:

“Radyo ve Televizyon Üst Kurulu olarak 6112 sayılı Kanun’a aykırılık teşkil eden ticari iletişim yayınlarıyla ilgili tüm iyi niyetli uyarılarımızı zaman zaman gerek basın açıklamaları gerekse ikili görüşmeler yoluyla yapsak da yayıncılarımızın bu konuda gerekli özeni göstermedikleri belirlenmiştir.” 

Bir saatte yayınlanabilecek azami reklam süresi 12 dakika

Yayınlarda bir saatlik zaman diliminde yayınlanabilecek azami reklam süresinin 12 dakika olduğuna dikkat çekilen açıklamada, ‘bazı medya hizmet sağlayıcılarının bu süreyi aşarak hem rekabet ortamını zedelediği hem de kurallara uygun hareket eden muadillerine karşı haksızlık yaptığı’ belirtildi.

​Reklam yayınları esnasında ‘ses seviyelerinin artırılması ve gizli reklam uygulaması gibi ihlallerin de tespit edildiği’ bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ürün yerleştirme uygulamaları ise kanunun izin verdiği şekilde yapılmamaktadır. Ürün yerleştirme uygulamalarında, medya hizmet sağlayıcıların editöryal bağımsızlığına müdahale edildiği, ürün veya hizmetlerin kiralanması veya satın alınmasının doğrudan teşvik edildiği ve ürüne aşırı vurgu yapıldığı belirlenmiştir. Bu tespitlerin ardından Üst Kurulumuz, reklamlarla ilgili daha sıkı denetim süreci başlatma kararı almıştır.

Yukarıda bahsedilen temel kurallara uygun hareket edilmesi tüm yayıncılarımızın kendi menfaatine olacaktır. Aksi halde 6112 sayılı Kanundan kaynaklanan yaptırım gücümüzü çekinmeden kullanacağımızı açıkça ilan ediyoruz.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER