RTÜK; İMC TV. Can Erzincan, Van TV, Özgür Gün TV, Jiyan TV, Hayat TV ve Azadi TV’nin lisanslarının iptali sonucunu doğuracak yaptırım kararını görüşemedi. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, "RTÜK Başkanı muhalif yayınlara karşı hasmane bir tutum içindedir" dedi. 

RTÜK’ten yapılan açıklamada, 7 kanala kilit vurulacağı yönündeki açıklamaların ve haberlerin “RTÜK’ün terör yapılanmlarına ilişkin yapması gereken işlemleri etkilemeye ve illegal yapılanmalara destek vermeye yönelik olduğu” ifadeleri yer aldı. 

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, RTÜK Başkanı İlhan Yerlikaya’nın yaptığı yazılı açıklamayı sert bir dille eleştirdi. Yarkadaş, "Başkan Yerlikaya saat 17:00 sularında yaptığı açıklamayla muhalif kanallara yönelik hasmane tutumunu ilan etmiş ve aynı zamanda ihsas-ı rey de bulunmuştur. RTÜK başkanının bundan sonra yapılacak toplantılarda oy kullanmaması gerekir" dedi. 

Niyetini dışa vurdu

CHP’li Yarkadaş, dün bazı TV kanallarında yaptığı “muhalif kanallar kapatılmak isteniyor” açıklamasına yazılı cevap veren RTÜK Başkanı Yerlikaya’yı eleştirdi. CHP’li Vekil, “RTÜK Başkanı şahsıma yönelik verdiği cevapta, muhalif kanalları kapatmaya yönelik yaptığı hazırlığı farkına varmadan açıklamıştır. Niyetini dışa vurmuştur” dedi.

CHP’li vekil sözlerini şöyle sürdürdü
: “Dün bazı TV kanallarında yaptığım (muhalif kanallar kapatılmak isteniyor) açıklaması RTÜK başkanını çok rahatsız etmiş. Başkan ismimi vermeden yaptığı açıklamada, muhalif kanalları kapatma hazırlığı içinde olduklarını kendi sözleriyle ifade etmiş. Tamamen legal olan Maliye Bakanlığı’na vergi, SGK’ya prim ödeyen ve RTÜK denetiminde olan kanalları elinde hiçbir mahkeme kararı olmadan terör örgütü propagandası yapan yayınlar olarak suçlamış. 

Yüzlerce kişinin çalıştığı bu TV kanallarını elinde hiçbir delil olmadan suçlayan RTÜK başkanı bu tavrıyla, muhalif kanallara hasmane bir tutum içinde olduğunu gösteriyor. AKP iktidarını rahatsız eden yayınları yapan TV kanallarını terör örgütlerinin bünyesinde göstermek ve bunlara karşı çalışma yapıldığını söylemek ihsas-ı rey anlamına gelmektedir. Başkan yaptığı açıklamayla kanallara karşı lisans iptali çalışması yapıldığını doğrulamıştır. RTÜK Başkanının açıklamasının ilk paragrafı ile son paragrafı çelişkilerle doludur. Başkan, ilk paragrafta lisans iptali yetkisinin olmadığını söylemiş, son paragrafta ise 6112 sayılı yasanın ilgili maddelerinin lisans iptaline olanak sağladığını söyleyerek kendisiyle çelişkiye düşmüştür.

Uygun ortamı bekliyorlar

Yardakaş, "Tutarsız tavırlar içerisinde olan RTÜK başkanının bu tavrı bugün yaklaşık 10 saat süren RTÜK toplantısında da dikkat çekmiştir. Edindiğim bilgilere göre, kanalları kapatma hazırlığı konunun kamuoyu tarafından tepkiyle karşılanması sonucu gündeme alınamamış ve sonraki toplantıya bırakılmıştır. Böylece, AKP iktidarının RTÜK’te uygulamaya çalıştığı keyfilik ‘şimdilik’ akamete uğramıştır. AKP’nin muhalif kanalları kapatmak ve cezalandırmak için uygun ortam beklediği görülmektedir. Bu bağlamda kamuoyunun basın özgürlüğüne sahip çıkması ve keyfi tutumlara karşı tepki göstermesi her zamankinden daha çok önem kazanmıştır” ifadelerini kullandı.