Denizli’de Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof.Dr. Hüseyin Bağ, eşi Derya Bağ’ı, Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsü’ne Enstitü Sekreteri olarak atamıştı. Rektör gelen tepkiler ve eleştiriler üzerine sosyal medyadan açıklama yaptı. Önce yaygara çıkarmayın dedi sonra eşinin  istifa ettiğini duyurdu. 

Rektörün eşi Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmen olarak görev yapmaktaydı. Rektör Bağ eşini üniversitenin İslami İlimler Enstitüsü’ne sekreter olarak atamıştı. bu atamaya Milli Eğitim Bakanı dahil birçok tepki ve eleştiri gelmişti. Gelen tepkiler üzerine Rektör Hüseyin Bağ bir açıklama yayınladı.

“DÜNYANIN SONUNUN GELDİĞİ YAYGARASINI ÇIKARMAK NİYE?”

Twitter adresinden eleştirileri yanıtlayan Rektör Bağ, “Pamukkale Üniversitesi ya da başka üniversitelerde eşiyle birlikte ilk görev yapacak rektör ben değilim. Benden önce kuruluşundan beri görev yapan tüm rektörlerin eşleri Pamukkale Üniversitesi’nde çalışıyordu. O zaman her şey normaldi de şimdi mi anormalleşti? O zaman etik sorun yoktu da şimdi mi problem oldu? Şimdi dünyanın sonunun geldiği yaygarasını çıkarmak niye?!” dedi.

DAHA ÖNCE DE SAVUNMUŞTU: ATAMAYI YETKİN OLDUĞU İÇİN YAPTIM

Bereketli İmam Hatip Lisesi’nin kurucu müdürü olan, bir yıl müdürlük, iki yıl müdür yardımcılığı yapan öğretmen eşi Derya Bağ’ı Milli Eğitim Bakanlığı’ndan isteyerek naklen atamasını yapan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hüseyin Bağ, eleştiriler üzerine yaptığı atamayı savunmuştu. Prof. Bağ, “Atamayı eşim olduğu için yapmadım. İlahiyatla ilgili konularda yetkin olduğu için yaptım. Eşim iki yıllık ilahiyat ön lisans mezunudur. Ayrıca 4 yıllık lisanstan da son sınıfta iki dersi kaldı. İlahiyattan da mezun olacak. Kesinlikle eşime sıfırdan bir iş sağlama olayı değildir. Tepkiler geleceğini biliyordum ama bunları göğüsleyerek bu atamayı yapmalıyım dedim ve atamayı gerçekleştirdim” demişti.

 TWITTER’DAN YANIT 

Eleştiriler üzerine bugün Twitter adresinden bir açıklama yapan Prof. Bağ, “Pamukkale Üniversitesi ya da başka üniversitelerde eşiyle birlikte ilk görev yapacak rektör ben değilim. Benden önce kuruluşundan beri görev yapan tüm rektörlerin eşleri Pamukkale Üniversitesi’nde çalışıyordu. O zaman her şey normaldi de şimdi mi anormalleşti? O zaman etik sorun yoktu da şimdi mi problem oldu? Şimdi dünyanın sonunun geldiği yaygarasını çıkarmak niye?! O zamanki 2547 sayılı yasa buna uygundu da ben rektör olunca yasa mı değişti?” diye yazdı.

Prof.Dr. Hüseyin Bağ’ın paylaşımları şöyle:

https://twitter.com/huseyinbag/status/871561297938305025

REKTÖR DUYURDU: EŞİM DERYA BAĞ İSTİFA ETTİ 

İHA’nın haberine göre, Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne 15 Temmuz darbe girişiminin ardından vekaleten görevlendirilen ve son olarak 19 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından asaleten atanan rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Bereketli İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik yapan eşi Derya Bağ’ı Pamukkale Üniversitesi’nin İslami İlimler Enstitüsü’ne enstitü sekreteri olarak atamıştı. Atama tepkilere neden olurken, Rektör Bağ eşinin üniversite ile ilişiğinin kesildiğini açıkladı.

Yazılı bir açıklama yapan Bağ, “Üniversitemiz İslami İlimler Enstitüsü sekterliğine yapmış olduğum atama, yasal mevzuata uygun olmakla birlikte, toplum vicdanında oluşturduğu olumsuz yankılar nedeniyle, eşim Derya Bağ memuriyet görevinden istifa etmiş olup üniversitemiz ile ilişiğini kesmiştir.”  dedi.