16 Nisan referandumu öncesinde çektiği ‘Hayır’ videosu sebebiyle 57 gün tutuklu kalan Ali Gül hakkında 2 yıl hapis cezası verildi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Güçlü Meclis Platformu tarafından yayınlanan ‘Hayır’ videosu sosyal medyada paylaşım rekorları kırmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özay, Ali Gül hakkında “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, suçu ve suçluyu övme,” suçlarından dava açmıştı.

Cumhuriyet’in haberine göre; Ali Gül, İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen 16 Mayıs tarihli duruşmada tahliye edildi. Mahkeme yargıcı ilk duruşmada dosyayı karara da bağlayarak Gül’e Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla 1 yıl 2 ay 17 gün, halkın bir kesimini din, mezhep ve cinsiyet farklılığına dayanarak aşağıladığı suçlamarıyla da 10 hapis cezası verdi. Mahkeme, Gül’ün sabıkasız geçmişi, duruşmadaki tutum ve davranışları, verilen cezanın tazminini gerektiren bir zararın bulunmadığı gerekçeleriyle hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Ali Gül’ün o videosu: