Güçlü Meclis Platformu tarafından “neden hayır denilmesi gerektiği”ni anlatan video ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avukatı Ahmet Özay’ın suç duyurusu üzerine Ali Gül tutuklandı. 
Platform’dan yapılan açıklamaya göre sosyal medyada yürütülen karalama kampanyasının sonucunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özay, Gül hakkında “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, suçu ve suçluyu övme,” suçlarından dava açtı.
Cumhurbaşkanı’nın avukatından suç duyurusu 
“Cumhurbaşkanına hakaret” suçlarından 1.5 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda takma isimle açılan bir Twitter hesabından yapılan paylaşımların Gül’e ait olduğu ileri sürüldü. İstanbul Basın Savcılığı’nın daveti üzerine Pazartesi sabah Adliye’ye gelen Gül gözaltına alındı. Gül’ün gözaltına alındığı gün bir gazetede Cumhurbaşkanı’nın avukatının iddiası doğrultusunda haber çıktı. Bugün adliyeye getirilen Gül, Basın Savcısı Utku Tepe tarafından sorgulandı. Gül, iddiaları redderek söz konusu Twitter hesabının kendisine ait olmadığını söyledi. Gül’ün avukatı Yiğit Acar da Gül’ün çektiği “Hayır” videosundan rahatsız olanların, takma isimle açılan söz konusu hesabın ona ait olduğu yönünde karalama kampanyası yürüttüklerini söyledi. Savcılıktan müvekkilinin suçlanmasına neden olan hesabı kimlerin yönettiğinin bulunması gerektiğini ifade eden Acar, bu iftira nedeniyle suç duyurusunda bulunacaklarını da ekledi.

Buna rağmen Savcı Tepe, Gül’ü “Cumhurbaşkanı’na hakaret suçundan” tutuklanması talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. Hakimliğin akşam saatlerinde Gül’ün sorgusunu yaparak tutuklama talebi ile ilgili karar vermesi bekleniyor.