Cumartesi, Aralık 3, 2022

Rekabetçi enflasyon dönemi

Yağız Kutay Işık
Yağız Kutay Işık
Yağız Kutay Işık lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Ardından Bilgi Üniversitesi Ekonomi ve University of London/ London School of Economics Ekonomi-İşletme bölümleriyle öğrenimine devam etti. Daha önce Bloomberg HT ve Microsoft’ta görev yapan Işık, Paraanaliz, Muhalif, PA Turkey ve Dünya Gazetesi’nde Ekonomi ve Spor Ekonomisi üzerine yazılar yazıyor.

G-20 içindeyken G-8 hayaliyle yanıp tutuşan Türkiye, E-8’e girmiş bulunuyor. Tüketici enflasyonunda en büyükler ligine 8.sıradan giriş yaptık. Üstümüzdekiler: 1) Venezuela 2) Sudan 3) Lübnan 4) Suriye 5) Surinam 6) Zimbabwe 7) Arjantin

Geçtiğimiz aylarda Avrupa’nın Çin’i olma hedefi tartışılıyordu. Rekabetçi kur ile yatırım artacak cari açık kapanacaktı. 20 Aralık’ta çaktırmadan faiz arttırıldı, dolar duruldu. Ama dalgalandı da duruldu. Önce 10’a düştü. Bugünlerde 14’ün kapısını yumrukluyor. Ancak bugün açıklanan enflasyon rakamları aslında bizim rekabetçi kurdan ziyade rekabetçi enflasyona geçişimizi tescilledi.

HAYALLER AB, HAYATLAR VENEZUELA

G-20 içindeyken G-8 hayaliyle yanıp tutuşan Türkiye, bugün itibarıyla E-8’e girmiş bulunuyor. Tüketici enflasyonunda en büyükler liginde 8.sıradan giriş yaptık. Üstümüzdekileri merak ediyorsanız: 1) Venezuela 2) Sudan 3) Lübnan 4) Suriye 5) Surinam 6) Zimbabwe 7) Arjantin. Ama bunların nüfusu bizimki gibi değil. 50 milyon ve üstü nüfusu olan ülkeler arasında 1.yiz. (Kaynak: Kerim Rota)

“FAİZ SEBEP ENFLASYON SONUÇTUR”

Temel iktisat veya matematik bilgisinin noksanlığının sirayet ettiği T.C. ekonomisinde bir diğer sorun nedensellik kavramını anlama güçlüğüdür. Belki de sorun iktisat değil, dil bilgisidir. “Neden-sonuç, amaç-sonuç, koşul-sonuç” 5.sınıftan itibaren öğretiliyor. 6.sınıf da olabilir. Yanlışım varsa düzeltin.

Görsel: twitter.com/feyziseri

YILLIK ENFLASYON 19, AYLIK ENFLASYON 27 YILIN ZİRVESİNDE

Düşük faiz inadıyla hatırladığımız Çiller dönemindeki meşhur 5 Nisan kararları açıklandığında aylık enflasyon %23’ü geçkindi. O günden bugüne en yüksek aylık enflasyonu yaşıyoruz. Yani 94’ten beri aylık olarak bu kadar fakirleşmemiştik.

2001 yılını hatırlatanlara cevabım yıllık enflasyon. 94 sonrasındaki dönemde yıllık enflasyon ralli yapıyordu. Çok yüksek enflasyon dönemi 2001’de son buldu. O günden beri en yüksek yıllık enflasyon da bugün kayıtlara geçmiş oldu.

PATATES YOK YEMEYE, DIŞ TİCARETLE GİDİYORUZ ÇEŞMEYE

Türkiye’nin 2021 ihracatı 225.4 milyar dolar olarak açıklandı. Umarım daha da yükselir. Dış ticaret açığı 45,9 milyar dolar daha azaldı. Tüm kalbimle isterim ki bu da sıfırlansın. Ancak iktisat bilimin yıllar önce reddettiği bakış açısıyla devam etmek halkın fakirleşmesine göz yummak demektir. Patates yıllık %115, kömür ise %137 pahalandı.

ENAG: ENFLASYON %82,81

Enflasyon Araştırma Grubu’na (ENAG) göre aylık TÜFE %19,35. Et %28,67 pahalanırken en çok fiyat artışı olan kalemler yağ ve (%48,92) atıştırmalık (%46,64) ürünler oldu. Gıda fiyatları ise %35 üzeri arttı. TÜİK’in rakamlarına göre bakıldığında, enflasyon asgari ücret zammının dörtte birini eritirken, ENAG’a göre 2 katı çoktan eridi.

WINTER IS COMING

İleriye yönelik enflasyon tahmini için kerteriz alınan bir diğer husus da ÜFE’dir. Çünkü üretici artan maliyeti kendi fiyatlarına yansıtır, devamında da enflasyon artışı yaşanır. Şu haliyle bile 20 yıllık enflasyon rekoru egale edilmişken %80 ÜFE’nin yaratacağı dip dalgası çok yakında yeni rekorların kırılacağının habercisi. Bakalım rekabetçi enflasyon dönemini ileride nasıl hatırlayacağız?

PolitikYol'da yayınlanan yazılar her gün öğlen mailinizde!

Yağız Kutay Işık
Yağız Kutay Işık
Yağız Kutay Işık lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Ardından Bilgi Üniversitesi Ekonomi ve University of London/ London School of Economics Ekonomi-İşletme bölümleriyle öğrenimine devam etti. Daha önce Bloomberg HT ve Microsoft’ta görev yapan Işık, Paraanaliz, Muhalif, PA Turkey ve Dünya Gazetesi’nde Ekonomi ve Spor Ekonomisi üzerine yazılar yazıyor.
spot_img
PolitiYol Telegram'da
PolitikYol.com Podcast

GÜNÜN YAZILARI

SÖYLEŞİLER

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,160TakipçilerTakip Et
52,092TakipçilerTakip Et
9,354AboneAbone Ol

GÜNDEM

ÇEVİRİLER

Bir Cevap Yazın

YAZARIN DİĞER YAZILARI