Çarşamba, Nisan 17, 2024

Rakipsiz kalan Biden ile Trump, beş eyaletteki ön seçimleri kazandı

ABD’de başkanlık yarışında ön seçim süreci devam ederken, rakipsiz kalan Demokrat Joe Biden ile Cumhuriyetçi Donald Trump, beş eyaletteki ön seçimleri rahat kazandı.

ABD’de 5 Kasım’daki başkanlık seçimleri öncesinde Demokrat Parti ile Cumhuriyetçi Partideki ön seçim süreci Ohio, Kansas, Florida, Illinois ve Arizona’daki ön seçimlerle sürdü.

Kendi partilerinde rakipsiz durumda bulunan ve geçen hafta başkan adaylığı için gereken delege sayısına ulaşan Biden ile Trump, artık formaliteye dönen ön seçimlerin tamamlanması için gün sayıyor.

Ohio, Kansas, Florida, Illinois ve Arizona’da düzenlenen ön seçimlerde Arizona dışındaki sonuçlara göre Biden Demokrat Parti’de, Trump ise Cumhuriyetçi Parti’de rahat bir şekilde kazanarak delegeleri hanelerine yazdırdı.

Arizona’da da kısa süre içinde sonuçların açıklanması beklenirken, ABD medyasındaki seçim haberlerinde rakipsiz konumdaki Biden ile Trump’ın bu eyaletleri de kazandığı bildirildi.

Öte yandan Florida’da Demokrat Parti ön seçimlere gerek olmadığına karar vererek seçimleri iptal ederken, tüm delegeleri otomatik olarak Biden’ın hanesine ekledi.

ABD’de haziranda sona erecek parti ön seçimlerinin ardından temmuzda Cumhuriyetçiler, ağustosta da Demokratlar parti kongrelerini düzenleyerek adaylarını resmen ilan edecek.

2020’deki tartışmalı başkanlık yarışının ardından Biden ile Trump’ın 5 Kasım’da bir kez daha başkanlık koltuğu için yarışması bekleniyor.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER