Kapatılan Radikal’in tüm arşivi dün gece Hürriyet gazetesinin internet sitesine yönlendirildi. Sosyal medyadaki büyük tepkiler üzerine bu karardan dönüldü.

Doğan Medya Grubu bünyesinde Haziran 2014’te basılı yayınına son verilmesinin ardından internet üzerinden yayın hayatına devam eden Radikal’in tüm arşivi Hürriyet gazetesinin internet sitesine yönlendirildi.

Bir milyondan fazla kişinin takip ettiği Twitter hesabı da Hürriyet Kelebek olarak değiştirilen Radikal’in arşivinin silinmesi gazetenin eski çalışanları ve yazarları tarafından tepkiyle karşılandı.

“ARŞİV GAZETECİLİĞİN NAMUSUDUR”

Radikal’in eski yayın yönetmeni Ezgi Başaran, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada tüm haberlerin silinmesine tepki gösterip, “Radikal’in tüm dijital arşivinin buharlaştığını görüyorum. 20 yıllık gazetecilik emeği, gurur duyulacak onca yazı/haber yok edilmiş. Yazık” ifadelerini kullandı. “Radikal hiç varolmamış gibi bir fantezi ancak distopyada olur” diyen Başaran, “Ha zaten öyle bir şeyin içindeyiz diyeceksiniz. Doğru” ifadelerini kullandı. Başaran, “Arşiv gazeteciliğin sadece geçmişi değil, namusudur. Namus mu kaldı Türkiye basınında diyeceksiniz. O da doğru” diye yazdı.

GERİ ADIM ATILDI

Yükselen tepkiler üzerine Radikal’in Hürriyet’e yönlendirilmesinden geri dönüldüğü görüldü. Kapatılan Radikal’in haberlerine bir süre sonra eskisi gibi ulaşılabiliyor.