Çarşamba, Nisan 17, 2024

Prof. Nükhet Sirman gözaltına alındı

Antropolog Nükhet Sirman, saha araştırması için görüştüğü bir kişinin teknik takip altında olduğu gerekçesiyle İstanbul’da gözaltına alınıp Mersin’e götürüldü.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden emekli antropolog ve Disiplinlerarası Araştırma ve Danışmanlık (Dissensus Research) kurucu ortağı Sirman’ın, yaptığı bir araştırma için görüştüğü kişilerden birinin hakkındaki kriminal soruşturma nedeniyle teknik takibe takılması sonucu gözaltına alındığı öğrenildi.

Sirman’ın, gözaltı sürecinde de keyfi uygulamalara maruz bırakıldığı iddia edildi.

Dissensus Research tarafından yapılan açıklamada, Sirman’ın 23 Mart günü İstanbul’da gözaltına alınıp Mersin’e götürüldüğü belirtildi. Açıklama şu şekilde:

“Nükhet Sirman 23 Mart Cumartesi günü, Mersin’de Dissensus araştırma bünyesinde yaptığı saha araştırma sırasında iletişim kurduğu bir kişi hakkında yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul’da, haksız bir biçimde gözaltına alınıp Mersin’e götürülmüştür. İstanbul’da ifade verebilecekken sabah gözaltına alınıp gözaltı süresi uzatılarak gece Mersin’e sevk edilmiştir. Henüz avukatlar dosyayı göremediği için soruşturma hakkında kısıtlı bilgi sahibi olmakla birlikte, çalışma arkadaşımızın araştırma faaliyetleri içinde olduğu kolayca anlaşılabilecekken, soruşturmalara dahil edilip, bu tür tedbirlere başvurulmasını kabul etmiyoruz.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER