Ünlü Anayasa Hukukçusu Kemal Gözler, “Korona Virüs Salgınıyla Mücadele İçin Alınan Tedbirler Hukuka Uygun mu?” başlıklı makalesinde Türkiye’de OHAL ilan edilmediği için Koronavirüs salgınında alınan sokağa çıkma yasağı dahil çoğu tedbirin hukuka aykırı olduğunu savundu.

Ünlü Anayasa Hukukçusu Kemal Gözler, “Korona Virüs Salgınıyla Mücadele İçin Alınan Tedbirler Hukuka Uygun mu?” başlıklı bir makale yayımladı.

Türkiye’de olağanüstü hâl ilân edilmediğine için olağan hâl döneminde olduğumuzu ve salgın nedeniyle alınan tedbirlerin, Anayasa’nın 13’üncü maddesinde öngörülen şartlara uygun olması gerektiğini belirten Gözler, 13’üncü maddedeki “temel hak ve hürriyetler, özlerine dokunulmaksızın yalnızca Anayasanın ilgili maddelerinde belirtilen sebeplere bağlı olarak ve ancak kanunla sınırlanabilir” hükmünü hatırlatarak şöyle dedi:

“Türkiye’de Koronavirüs salgınıyla mücadele için alınan tedbirlerden, sokağa çıkma yasağı gibi, önemli bir kısmının herhangi bir kanunî dayanağı yoktur.

Kanunî dayanağı olan bazı tedbirler de Anayasanın ilgili maddelerine (örneğin m.35, 36, 48) aykırıdır. Çünkü bu maddelerde belirtilen sınırlama sebepleri arasında “genel sağlık” sebebi yoktur.

Türkiye’de Korona virüs salgını nedeniyle olağanüstü hâl ilân edilmesi ve gerekli tedbirlerin de olağanüstü hâl Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle alınması lazımdı.”

YAZININ TAMAMINA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN