Pelin Teymur

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Karatepe Merkez Bankası’nın faiz artırım kararını ve resesyon sürecini PolitikYol’a değerlendirdi.

  • Merkez Bankası neden bu kadar büyük bir faiz artırımına gitti?

Uzun zamandan beri piyasalarda Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesine yönelik bir beklenti vardı. Bu son bir yıldır özellikle kurların hareketlendiği dönemde Merkez Bankası’nın faiz artırımı yapması bekleniyordu. Ancak yapmadı. Temmuz’da özellikle bir artırım beklentisi vardı ancak o zaman da yapmadı. Dolayısıyla aslında birikmiş faiz artırımlarını topluca yapmış oldu Merkez Bankası. Bunu da yapmak zorunda kaldı çünkü bütün göstergeler, özellikle döviz kuru ve başta enflasyon olmak üzere, faiz artırımına gidilmediği dönemde oldukça yükseldi. Merkez Bankası faiz artırımına giderek başta enflasyon olmak üzere makro göstergeleri kendince iyileştirmeyi hedefledi.

  • Sizce bu faiz artırımı Türkiye’nin ekonomik sorunlarını çözecek mi?

Hayır. Bu faiz artırımı aslında Türkiye’nin krizini biraz derinleştirecek başlangıçta. Ancak ekonomi yönetimi bunu kabullenmiş gibi görünüyor. İlk etkisini biz belirgin bir biçimde ekonomik yavaşlamada göreceğiz, Türkiye’nin büyümesi önümüzdeki çeyreklerde çok hızlı yavaşlayacak. Faiz artırımının burada çok etkisi olacak. Çünkü büyümenin önemli faktörlerinden bir tanesi, en son açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamlarında gördüğümüz, yurtiçi talebin canlı olması. Gerçi üçüncü çeyrekte bunun yavaşladığını biliyoruz ama faiz artırımıyla birlikte yurt içi talebin iyice daralacağını düşünüyorum ben. Dolayısıyla ekonomik krizden çıkışımıza yol açmayacak hatta ekonomik durgunluğun yaşanmasına da yol açacak bir faiz artırımı.

  • Bu bağlamda Türkiye’nin resesyona ilerlediği yorumları yapılıyor? Kısaca resesyon nedir?

Aslında yukarıda söylediğim şey bu sorunun yanıtı. Resesyon ekonomik durgunluk demek. Yani ekonominizin büyümesi yerine mevcut seviyesinin gerisine düşmesi anlamında. Büyüme rakamları açıklanıyor, büyüme rakamlarının eksi olması, hatta bir dönem eksi olduğu zaman bir dönem küçüldü diyoruz ama iki dönem arka arkaya eksi olduğu zaman teknik olarak söylüyorum, ekonominin resesyona girdiği söyleniyor. Resesyon demek ekonominin küçülmesi demektir. Bir önceki döneme göre, ölçtüğünüz dönem neyse ekonominizin daha az değer ürettiği anlamına gelir.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı