Cengizkan, Yetkin Report'ta kaleme aldığı yazısında, Yavaş'ın bir önceki döneminde 'adil, vicdanli ve dürüst' bir belediyecilik sergilediğini belirterek şunları söyledi:

"Merkezi hükümetin ve belediye meclisindeki hükümet yanlılarının tüm baltalayıcı çabalarına karşın, halka hizmette kusur etmedi; yapılması gereken yol, köprü, viyadük, benzeri proje ve yatırım konularında da geri kalmadı. Bunun sonucu olarak da 31 Mart 2024 seçimlerinde yüzde 60,43 gibi bir oyla açık ara tekrar seçildi. Ayrıca belediye meclisi yine CHP çoğunluğuna geçti; domino etkisiyle Ankara’da 25 belediyeden 16’sı CHP’ye geçti. Yeni döneme bu yeni görünümün somut ve manevi desteğiyle başladı."

Cengizkan, tüm bunların yanı sıra Yavaş'ın kültür-sanat alanında kalıcı bir eser bırakamamasını eleştirdi. 

Ankara'yı İstanbul'la kıyaslayan Cengizkan, bütçe farklarının olabileceğini ancak Ankara ile İstanbul belediyelerinin  kültürü farklı bir varlık olarak algıladıklarını kaydetti.

Cengizkan'ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

MHP, yer ve saat verdi: Devlet Bahçeli basın toplantısı düzenleyecek MHP, yer ve saat verdi: Devlet Bahçeli basın toplantısı düzenleyecek

"ABB kültürü sosyal işlerle bağlayıp, sadece konser verme ve dar dağıtımlı dergi yayınlama ile sınırlandırırken İBB, kültürü yönetmek için bünyesinde İBB Kültür Varlıkları Dairesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü kurumunu formüle ediyor. Sayısız proje yarışması açarak, kent mekânlarını yeniden elden geçirerek kentliye kazandırmak, kamusal mekânı nitelikli kılmak, İstanbul’un çok özel konumlu bir deniz kenti olduğunu yaşayanlarıyla ve ziyaretçileriyle paylaşmak, geçmişten gelen İstanbul odaklı yayıncılığının sınırlarını genişletmek için var gücüyle çalışıp çaba gösteriyor.

Mansur Yavaş başkanlığındaki ABB, son beş yıllık dönemde İBB’nin yaptıklarının onda birini ortaya koyamadıysa, başarılı olduğu alanların yanına başarısız olduğu kültürel, sosyal ve belediyecilik alanlarını da koymalı, amaçlarını gözden geçirmeli; sonra bu amaçlar doğrultusunda kadrolarına yeniden bakmalı ve gerekli adımları atmalıdır."

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Editör: Haber Merkezi