CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adaylığını PolitikYol’a değerlendirdi. 

  • CHP’nin kampanya startı ile ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?

Her şey 1. Meclis’in önünden başlamıştı. Geçmişte bir saraydan bütün yetkilerin alınıp halkın kendisine ve onun yerine temsilcilerin kullanmasına buradan başlanmıştı. 23 Nisan 1920’de Mustafa Kemal Atatürk, arkadaşlarıyla birlikte bir karar aldı, bir çağrı yaptı. 23 Nisan’da ilk Meclisi açtı. Bütün yetkilerin meclisten alınıp saraya verilmesine karşı, seçimlere 52 gün kala Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar yürüyüşünü ve kendisinin de tarafsız bir cumhurbaşkanı olarak 80 milyonu kucaklayacağı, olması gerektiği gibi bir cumhurbaşkanı, ötekileştirenlere karşı ötekine sahip çıkan bir cumhurbaşkanı olarak yürüyüşüne başladı.

Bir an önce baskın seçim yapanlara karşın CHP, 16 yılda AKP’nin getirdiği noktadan Türkiye’yi kurtarabilecek iradeyi göstermeye talip bir cumhurbaşkanı adayı çıkardı. Recep Tayyip Erdoğan’ın hesabı çökmüştür. Onun hesabı, muhalefeti hazırlıksız yakalamak, 5 yıl daha yetki almak istedi. 16 Nisan’da “hayır” demiş herkes, sağcısıyla solcusuyla bu saray düzeninden OHAL düzeninden kurtulmak için Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısında ilk turda en güçlü gördükleri adaya oy verecekler, ikinci turda birleşecekler.

  • İnce’nin rozetini çıkartmasını ve CHP’nin tarafsız Cumhurbaşkanı çıkışını nasıl yorumlarsınız?

Kendisinin ‘Ben tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağım, rozetimi çıkarıyorum partimin genel başkanıma emanet ediyorum’ demesi Türkiye’nin gündemi olmuş durumda. Bir tarafta devletin tüm imkanlarını kullanan, devletin uçağıyla il kongresine giden, devletin helikopteriyle ilçeye giden, partilileşmiş bir cumhurbaşkanı profiline karşı, adaylığının ilk saniyeliğinde parti rozetini çıkaran bir cumhurbaşkanı adayı var. Muharrem İnce, şeklen CHP’nin cumhurbaşkanı adayıdır ama aslında tüm Türkiye’nin cumhurbaşkanı adayıdır. Son anketlerde ‘Cumhurbaşkanı partili olmalı mı?’ sorusuna yüzde 70’in üzerinde ‘tarafsız olması gerekir’ cevabı geldiği için ortak payda, tarafsız cumhurbaşkanı talebidir. Kampanya bundan sonra herkese aday olanlarla kendi yüzde 50’sine hizmet etmek isteyenler arasında olacaktır. 1. Meclis’te Anadolu ve Trakya vardı, tüm Türkiye vardı. Bugün sarayda sadece belli çıkar çevreleri var.