Pelin Teymur

AKP’den ayrılan isimlerin yeni parti kuracağı iddiaları gündemden düşmüyor. MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, AKP’de görev almış eski isimlerin 1 değil 2 parti kuracağı iddiasını ortaya attı. 

Kulat, kurulacak partilerden bir tanesinin liderinin Abdullah Gül destekli olarak eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan olduğunu ifade ederken, diğer partinin liderinin ise eski Başbakan Ahmet Davutoğlu olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili PolitikYol’a açıklamalar yapan Kulat; iki ayrı parti kurulmasının arkasında liderlik çekişmesi olabileceğini ifade ederken, her iki oluşumun da istişareler düzeyinde bir araya geldiklerinin altını çizdi. Kulat, iki partinin de gayri resmi olarak oluşumlarını tamamladığını söyledi.

  • AKP’den her gün kurulacak olası yeni bir parti için açıklamalar geliyor. Siz de bugün 1 değil 2 yeni parti kurulacağı iddiasını gündeme getirdiniz. AKP’den yeni parti ile ilgili yapılan açıklamaların sıklaşması bu konudaki tedirginliği mi ifade ediyor?

Benim önümdeki bilgiler yeni 1 parti değil, yeni 2 parti olduğu yönünde. Hatta bunlar bilginin de ötesinde, ciddi görüşmelerin sonrasında öğrendiklerim. Ağırlıklı olarak AK Parti’yi hedef aldığı düşünülüyor çünkü ismi geçen kişiler ağırlıklı olarak AK Parti’den ayrılmış isimler. Ancak hemen belirteyim diğer partilerden de isimler var bu işin içinde. İsimleri şu aşamada söylemem doğru olmaz. Bu durumun AK Parti’de bir bölünme görüntüsü yaratması doğal olarak bir tedirginlik yaratmıştır. Çünkü sonuç itibariyle AK Parti kurulduğu günden bu yana lider karizmasının öne çıktığı, baskın karakterli liderin olduğu bir siyasi parti. Dolayısıyla seçime giderken bu görüntünün oluşmasının oluşturduğu bir rahatsızlık olduğunu düşünüyorum. Sayın cumhurbaşkanı ve iktidar partisi bizim elimizdeki bilgilerden çok daha fazlasına ulaşmıştır muhtemelen. Böyle açıklamalar yapmaları anlaşılabilir bir durum.

Özhaseki’den ‘yeni parti’ açıklaması: Sakince düşünüp nefislerine uymasınlar

  • Davutoğlu’nun partisinin önümüzdeki Eylül ayında kurulacağı iddiaları basına yansıdı. Sizce partiler ne zaman resmi olarak hayata geçirilecek?

Bu iki partinin her ikisi de bana göre gayrı resmi kuruluşlarını tamamlamışlar. Bu iki oluşum aslında birbirinin alternatifi değil. Gördüğüm kadarıyla daha yolun başında lider çekişmesi diyebileceğimiz bir durum var. Sayın Ahmet Davutoğlu Türkiye’de başbakanlık yapmış bir isim. Sayın Ali Babacan da toplumsal karşılığı olduğu düşünülen, Türkiye’de uzun süre ekonomiyi yönetmiş bir bakan. Kendisinin eski cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile hareket ettiği konuşuluyor. Bu iki partinin şimdilik ayrı hareket ettiği ama belirli istişareler ile bir arada oldukları konuşuluyor. Bunun birden fazla nedeni olabilir, mesele sadece liderlik meselesi de olmayabilir bana göre. Yani partilerin kurulması aşamasında yaşanabilecek bir takım handikaplar nedeniyle olabilir. Eğer bizim aldığımız bilgiler doğruysa ve bunlar 1 Nisan üzerine kurguluysa, hemen 2 Nisan’da parti kurulacak değil. Duruma bakacaklar ve ortaya çıkacak sonuçları değerlendirecekler. Eğer seçimden sonra iktidar partisinin lehine bir sonuç çıkmazsa ve bazı büyük şehirler kaybedilirse bu süreç daha öne alınabilir. Eğer iktidar partisi Ankara’yı, İstanbul’u kaybetmezse; genel olarak kayıp diyebileceğimiz bir fotoğraf ortaya çıkmazsa, bizim anketler şu an tersini söylüyor ama, o zaman da her halükarda parti kuracaklarını gösterir bu durum. O zaman da biraz öteleyeceklerini ve önümüzdeki Eylül ayı gibi parti kuruluşlarını gerçekleştiriler diye düşünüyorum.

MAK Danışmanlık Başkanı Kulat’tan yeni parti açıklaması