Merkez Bankası’nın faiz arttırımının ardından dolar tekrar yükselişe geçti. Merkez Bankası’nın bu kararını iktisatçı yazar Mustafa Sönmez’e sorduk.

Merkez Bankası’nın Cumhurbaşkanı ile piyasaların arasına sıkıştığını belirten Sönmez, şunları söyledi:

“Dövizin yükselişine karşı firmaların dövize hücum etmemesi için bu karar bekleniyordu, örtülü faiz artışı yapmıştı Merkez Bankası. 14 Aralık’taki bu toplantıda faiz artışı bekleniyordu. Ve bu artışın da en azından 1 puan olması beklentiler arasındaydı. Fakat Cumhurbaşkanı buna karşı gibi görünüyordu, bu yönde açıklamalar yaptı ve Merkez Bankası 100 beklenti yerine 50 baz puan beklenti ile yetindi ve açıkça saray ile piyasa arasına sıkıştı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası’nın anlamlı bir faiz yapacağını bekleyenler Türk Lirası’na dönmüştü ve dolayısıyla bu artış hayal kırıklığı yaptı ve döviz arttı. Merkez Bankası’nın faiz artışı anlamlı değil. Arada derede bir karar. Ekonomide olumlu etki yapacak bir karar olmalıydı. Bundan sonrasına Merkez Bankası ya da piyasalar karar verecekler, hem içerinin hem de dışarının nabzını tutarak.

Erdoğan: Manipülasyonlarla faiz artırımı baskısını meşrulaştırma gayretlerini beyhude bir çaba olarak görüyorum

Cumhurbaşkanı faiz arttırımını istemedi ama asıl söz söyleyen piyasalardır bu anlamda. Piyasaların faiz yoksa biz gideriz demesine karşılık bu karar alındı Merkez Bankası tarafından. Önümüzdeki günlerde doların ne olacağına, dövizin durumuna bakacağız.”