Pelin Teymur

Türkiye’nin Fatih sondaj gemisiyle Kıbrıs açıklarında doğalgaz aramalarına başlaması hem bölgedeki İsrail, Mısır, Yunanistan gibi ülkelerden hem de AB ve ABD’den tepki topladı. Yunanistan Başbakanı Çipras ise Türkiye’ye yaptırım uygulanabileceğini ifade etti. Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri ve olası yaptırım kararlarını emekli Büyükelçi ve CHP eski Milletvekili Onur Öymen’e sorduk.

  • Doğu Akdeniz’deki son gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?  

Bu mesele sondaj, doğalgaz arama işini biraz aştı. Bir siyasi boyut ortaya çıktı. İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın bir üçlü stratejik işbirliğine giriştikleri görülüyor. Burada doğalgaz aramanın ötesinde, askeri tatbikatlar düzenlediler. Daha sonraki gelişme olarak da ABD’nin de bu üçlü stratejik işbirliğini destekleyeceği ortaya çıktı. ABD medyalarında bunun zemini hazırlanmıştı. Böylelikle bu olay bir taraftan enerji boyutu olan, bir taraftan ekonomik boyutu olan bir taraftan da siyasi ve askeri boyutu olan bir mesele haline geldi.

Türkiye’nin dışında oluşan bu bölgesel işbirliği, Türkiye’yi pek çok açıdan rahatsız ediyor ve etmeli. Bir tanesi bölgede ekonomik bölgeler paylaşılmadan böyle bir oluşumun ortaya çıkması. İkincisi Kıbrıs meselesi çözülmüş de, tüm Kıbrıs’ın hükümeti gibi bir yaklaşımın benimsenmesi. Eş zamanlı olarak bir NATO toplantısı, töreni vesilesiyle Güney Kıbrıs’ın ilk defa NATO’ya davet edilmesi. ABD basınında “Güney Kıbrıs NATO’ya girebilir mi, giremez mi?” gibi tartışmalar başlatıldı. Yani öyle anlaşılıyor ki bölgeye yönelik yeni bir politika oluşturuluyor. Bu politika Türkiye’nin dışında ve Türkiye’nin çıkarlarını da rahatsız edecek tarzda. Bir de bu araştırmaları yapan şirketlerin başında Amerikan şirketleri var. Bir de onların korunması açısından Amerika’nın devreye gireceği belli oluyor. Bütün bunları ABD’nin yeni Ortadoğu projesi ile birlikte düşünmek lazım.

  • Türkiye, Doğu Akdeniz’deki bu yeni yapılanmanın dışında tutulmaya çalışılıyor denebilir mi?

Baştan beri zaten böyle bir tablo vardı. Fakat daha önceki yapı farklıydı. Mesela Türkiye ile İsrail bölgede arama ve kurtarma tatbikatları falan yapıyorlardı. Türkiye, Suriye ve İsrail arasında arabuluculuk yapıyordu. Yani Türkiye devredeydi büyük ölçüde. Şimdi bütün bunlar aslında rafa kalktı. Bir taraftan da Mısırla ilişkimiz, çok sıcak değildi ama, büsbütün bozuldu. Amerika, Türkiye’nin politikalarından rahatsız olduğu için başka arayışlar içine girmiş oldu. Hatta İncirlik Üssü’nü kaldırıp başka bir yere taşımayı düşünüyorlar. Yunanistan, Bulgaristan, Romanya gibi ülkelerin adı zikrediliyor. Öyle anlaşılıyor ki Ortadoğu’da yeni bir yapılanma süreci başlıyor. Özetle Türkiye’nin kendi çıkarlarını korumak için çok dikkatli ve çok boyutlu bir politika izlemesi gerekiyor. Türkiye’nin yalnız kalması da iyi bir seçenek olmayacaktır.

  • Yunanistan Başbakanı Çipras, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler bu şekilde giderse Türkiye’ye yaptırım uygulanabileceğini ifade etti. Sizce Yunanistan ya da diğer bölge ülkelerinden Türkiye’ye bir yaptırım söz konusu olabilir mi? 

Aslına bakarsanız şu anda bile KKTC’ye yönelik yaptırımlar uygulanıyor. S-400’lere bağlı olarak da yaptırım lafları gündeme geliyor. Bu yaptırımları ABD iyi kötü bir bayrak haline getirdi. Nerede kendini rahatsız edecek bir gelişme varsa orada yaptırımları aklına geliyor. Yunanistan’ın böyle bir görüşle çıkması ilginç çünkü Yunanistan’ın kimseye yaptırım yapacak gücü ve imkanı yok.