Eren Köylü

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Ali Şeker Gezi Parkı eylemlerine ilişkin bugün görülen dava ile ilgili PolitikYola’a değerlendirmelerde bulundu. Şeker, “Aslında bunlar toplumun birliğine, barışına, kardeşliğine yönelik hizmet eden kim varsa onları hedefe koymuş durumdalar. Gezi isyanının ruhundan korktukları için böyle bir yola girdiler. Ama bu yol onları aydınlığa çıkarmayacak.” ifadelerini kullandı. 

Davaya gösterilen yoğun ilgiden dolayı salona sığma problemi olduğu için davanın geç başladığını vurgulayan Şeker, “Daha önceki iddianameyi tekrardan ısıtıp içine de arıcılık haritası koyup gayri ciddi bir şekilde iddianame hazırlanmış durumda. Daha önce beraat edenler beraat ettikleri konuda tekrar yargılanıyorlar. Bu aslında hukuki çürümeyi gösteriyor. Bugün yargılanan arkadaşlarımız mahkemeyi yargıladılar. İki yıla yakın süredir boş yere içeride tutulan Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’nun ne kadar haksız, hukuksuz bir muamele ile karşı karşıya olduklarını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

Şeker, Yiğit Aksakoğlu’nun Gaziantep ve Sultanbeyli belediyelerine sosyal projeler hazırladığını, orada da toplumsal birliğin, beraberliğin hayata geçirilmesi için çalışma yapmış birisi olduğunu söylerek “Bu arkadaşlarımız şiddetin karşısında duran, barışçıl, Türkiye’nin birliği ve beraberliği için mücadele eden arkadaşlar ve 20 aydır içeride tutuluyorlar.” ifadelerini kullandı.

Ali Şeker, tutuksuz olarak yargılanan Mücella Yapıcı’nın daha önceki yargılamada yaptığı savunmanın bire bir aynısını tekrarladığını söyledi. Şeker, Mücella Yapıcı’nın “Siz aynı davadan, aynı suçtan bana dava açıyorsunuz. Ben de aynı savunmayı yapıyorum. Buyurun, noktasına virgülüne kadar aynı savunmam ortada ve beraat edilmiş bir davayı karşımıza koymanız hukuk adına büyük bir ihanet. Biz nasıl Mimarlar Odası olarak, Çevre ve Şehir Planlamacıları Odası olarak mesleğimizin ve halkın çıkarlarını korumak zorundaysak sizin de adaletin tecelli etmesi için her türlü baskıya karşı durmanız ve mesleğinize ihanet etmemeniz gerekiyor.” şeklinde savunma yaptığını ifade etti.

Şeker sözlerine şöyle devam etti:

“İddianamede maddi delil yok. Maddi delil olmadığı gibi önceki suçlamaya ek olarak herhangi bir suçlama da yok. Ek olarak yeni bir şeyler olduğu durumda yeni bir yargılama yolu açılabilir. Bu kişiler mevcut suçlamalardan dolayı zaten beraat etmiş kişiler. Dolayısıyla yeni bir yargılamaya gerek olmadığı gibi tutuklu yargılanan arkadaşların tutuklu yargılanmalarını, müebbet hapis ile yargılanmaları gerektirecek bir durum da yok.

Aslında bunlar toplumun birliğine, barışına, kardeşliğine yönelik hizmet eden kim varsa onları hedefe koymuş durumdalar. Burada aslında yargılanmak istenen halkın haksızlıklara karşı cesaretle baş kaldırmasıdır. Burada amaçlanan bunların önüne geçmektir. Ama halk haklı olduğu yerde susmuyor, susmayacak. Gezi isyanının ruhundan korktukları için böyle bir yola girdiler. Ama bu yol onları aydınlığa çıkarmayacak.”