Serkan Üstün

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, İstanbul’da bazı ilçe seçim kurullarının geçersiz oyların yeniden sayılmasına ilişkin kararını PolitikYol’a değerlendirdi. Karaca kararların hukuka aykırı olduğunu ifade etti.

31 Mart akşamından itibaren CHP genel merkezinin milletvekillerine yaptığı çağrının ardından ilçe seçim kurulları önünde nöbetlere gittiklerini anlatan Karaca, “Tüm ilçe seçim kurullarının önünde milletvekillerimiz nöbette. Aynı zamanda oy sandıklarının ve çuvalların olduğu yerlerde İstanbul halkının oylarına sahip çıkıyoruz.” dedi. Gülizar Biçer Karaca, kendisinin de dün gece Beyoğlu ilçe seçim kurulu önünde nöbette olduğunu aktardı.

Karaca, Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu’nun oyların yeniden sayılmasına ilişkin itirazları iptal kararı verdiğini ancak bazı ilçe seçim kurullarının geçmişte YSK’nın geçersiz oylara ilişkin emsal kararlara uymadığını belirterek şunları söyledi:

“Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu, AK Parti’nin tüm oyların yeniden sayılması talebini reddetti. Daha önce de verilmiş bir sürü emsal karar da var. Sandık kurullarında oyların sayımı ve dökümü sırasında geçersiz oya ilişkin itiraz yapılıp tutanaklara geçirilmemişse, bu oyların yeniden sayılmasına ilişkin itirazların kabul edilmemesi yönünde bir sürü emsal karar var. Kaldı ki 1 Kasım seçimlerinde ben milletvekiliyken geçersiz oy sayısı çok yüksekti. Biz de bu yönde bir itirazda bulunmuştuk. Bu yönde YSK’da, oyların sayım ve dökümü sırasında geçersiz oylar itiraza konu edilmediği için oyların yeniden sayılmayacağına ilişkin karar vermişti. Ayrıca İstanbul’da da 12-13 ilçe seçim kurulu önceki emsallere ve yerleşik içtihatlara göre hukuka uygun karar verdi. 2-3 ilçede tüm oyların sayılması noktasında karar verdi. Biz de bu konudaki hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz.”