Pelin Teymur

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Amasra’da faaliyet gösteren Hattat Holding’e ait özel madende işlerine son verilen işçilerin eylemlerini PolitikYol’a değerlendirdi.

Bankoğlu, işten çıkartılan 209 işçinin yaşadıkları süreci şöyle anlattı: “HEMA maden şirketinde çalışan işçilerin 209 tanesi 21 Eylül’de işten çıkartılmıştı. Bu işçiler daha sonra Enerji Bakan Yardımcısı’na gidip bir görüşme yaptılar ve bu şirketin kendilerine 51 günlük alacaklarını ve bayram alacaklarını ödeyeceğine dair söz aldıklarını belirttiler. İşçilere hem 51 günlük alacakları hem de bayram alacakları ödenmedi. Bunu takiben kıdemli ihbar tazminatları da ödenmedi. Bunun üzerine bakanlık yetkilileri ile bakan yardımcısından gelen bilgiye güvenerek işçiler bekliyorlardı. Ancak kendilerine herhangi bir ödeme yapılmadığı için işçi arkadaşlarımızdan Serdar ve Bülent yaklaşık 80 metrelik kuleye çıkarak eyleme başladılar. Bugün eylemin 4. günü, eylemlerine devam ediyorlar ve gece de orada konaklıyorlar. Aşağıda da 100’e yakın işçi arkadaşları onlara destek olmaya devam ediyor. Kendileri bu alacakları kendilerine verilmeden eylemi tamamlamayacaklarını söylüyorlar. Ben de hem şirket yetkilerine hem de Enerji Bakanlığı’na çağrı yapıyorum.

Burada şunu da hatırlatmakta fayda var; aynı şirket kendi bünyesinde çalışan Ersamak ve Delfa taşeron işçilerini de bu senenin başında işten çıkarmıştı. Bunu, sonun başlangıcıydı diye tabir edebiliriz. İşçiler eylemlerine devam ediyorlar ve talepleri yerine gelmeden de eylemlerini bitirmeyecekler. Ben de hem hukuken onlara haklarını almak için yardımcı olacağım hem de seslerini duyurmak için konunun takipçisi olacağım.”

İşçilerin geçtiğimiz cuma günü başlattıkları eylemi yerinde izleyen Aysu Bankoğlu’nun kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ise şu şekilde: