Serkan Üstün

Belgeselci ve gazeteci Nebil Özgentürk’le 23 Haziran’da tekrarlanan ve CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun kazandığı İstanbul seçimlerini ve bu seçimlerin kültür-sanata etkisini konuştuk.

Türkiye’de kültür ve sanatın kalbi İstanbul’da büyükşehir belediye yönetiminin değişmesi ile birlikte sanata dair beklentiler de artmış durumda. Uzun yıllardır sanat camiasıyla yerel yönetimin temasının sınırlı olması, yönetim değişikliğinin ardından bu camiada İmamoğlu’ndan beklentileri artırdı.

Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü’nde sanata çok değer verdiğini ve İmamoğlu döneminde Beylikdüzü’nde her yerin sanatla dolduğunu anlatan Nebil Özgentürk, “İmamoğlu’nun sanat şehri olan İstanbul’a yakışır bir şekilde süreci götüreceğini düşünüyorum. Bu konuda çok eminim.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun kazanmasının ardından insanlara ferahlık ve umut geldiğini ifade eden Özgentürk, iktidarın belediye başkanlarının yetkileri kısıtlayacağına ilişkin söylentilere de tepki göstererek, “16 milyon insan Ekrem İmamoğlu’nun yapacaklarını bekliyor. Umarım önünü kesmezler. Umarım engel olmazlar” diye konuştu.

  • Seçimlerden böyle bir sonucu bekliyor muydunuz?

Bu seçimlere ilişkin beklentilerim arasında seçimin İmamoğlu tarafından kazanılamayabileceği ihtimali vardı. Sevgili İmamoğlu’nun kazanıp kazanmayacağından emin değildik. Anketler kazanabilir diyordu. Durum ortadaydı. Ancak İmamoğlu haksızlığa ve mağduriyete uğrayınca AK Parti tabanından, MHP tabanından da oylar alarak seçimi kazandı.

  • Sonuçları nasıl değerlendiriyorsunuz? Seçimlerin nasıl bir etkisi oldu sizce?

İnsanlara bir ferahlık geldi. Kendisini ‘ezilmiş’, ‘yenilmiş’ hisseden kesimlere umut oldu. İnsanların önüne bir aydınlık yol açıldı. İnsanlar yorulmuştu, sıkılmıştı, kendisini baskı altında hissediyordu. Bu belediye seçimleri, Türkiye’de iktidarı değiştirmedi ama en azından iktidara muhalif insanlara “Bak biz de kazanabiliyormuşuz!” duygusu verdi. İnsanlar, “Bak biz de iktidara gelebiliyormuşuz.” dedi. Sadece İstanbul değil, Ankara, İzmir, Adana gibi şehirlerin muhalif parti tarafından kazanılmış olması da bu umudun bir başka parçası. O yüzden bazen kıyılarda, sahillerde, yollarda insanları görüyorum. İnsanlara “Her şey güzel olacak” sloganı ile birlikte bir gülümseme gelmiş. Yoksulluk ve ekonomik sıkıntı sürse de insanlar belki bunun da bir şekilde aşılacağını hissediyor. Bunun da bu seçimlerle bir nebze olsun çözülebileceğine inanıyor. Ben kendi adıma da çok mutluyum açıkçası. Bu yazı mutlu bir yaz olarak geçireceğiz. 2019 yılında Haziran’ın en güzel günü 23 Haziran oldu.

  • İstanbul çok önemli bir kültür-sanat merkezi. İstanbul’da belediye yönetiminin değişmesinin ardından sanat konusunda neler bekliyorsunuz bundan sonra?

Sanat konusunda da çok şey bekliyoruz. Ekrem Bey 5 yıllık Beylikdüzü sürecinde sanatla çok ilgili olduğunu söyleyen bir başkan olduğunu kanıtlamıştı. Ekrem İmamoğlu’nun döneminde bütün Beylikdüzü’nde her yer sanat olmuştu. Halk müziğinden klasik müziğe, tiyatrodan sinemaya, her alanda sanata destek oldu. O yüzden eminim ki aynı performansı büyükşehirde de gösterecek. Sanat şehri olan İstanbul’a yakışır bir şekilde süreci götüreceğini düşünüyorum. Bu konuda çok eminim. Seçileli daha iki hafta olmasına rağmen şimdiye kadarki süreci çok iyi götürüyor. Seçilir seçilmez hemen Zülfü Livaneli konserine giderek orada bütün sanat dünyasına saygısını, selamını sundu. Çok anlamlıydı.

Bundan sonra İstanbul’un sanat ortamları çok güçlü olacak. Tiyatrosundan, kültür dairlerine kadar çok geniş bir ağ var. İstanbul’un da aslında müthiş bir sanat ortamı var. Biz bunu yıllardır yaşıyoruz. Bunu çok iyi değerlendirmesi, çok iyi bir ekip kurması, hatta sanatçı olanı ayırmadan, onlar arasında politik ayrım yapmadan herkese gönlünü açması gerekiyor. Bunu yapacağına da çok eminiz.

“16 MİLYON İNSAN İMAMOĞLU’NUN YAPACAKLARINI BEKLİYOR”

Eskiler ‘şehremini’ derler. Ekrem İmamoğlu bir şehir insanı gerçekten. Belediye başkanının yanı sıra Türkiye’ye de iyi şeyler bir sunan bir insan. İyi bir yönetici olacağını hissediyoruz. Önceki gün söyledi. Taksim meydanı ilk işimiz olacak dedi. Esenler Otogarı ile ilgili çok önemli şeyler söyledi. 16 milyon insan Ekrem İmamoğlu’nun yapacaklarını bekliyor. Umarım önünü kesmezler. Umarım engel olmazlar. Çünkü sonuçta Ankara hükümetleri ile belediye başkanları biraz uyumlu çalışmak zorunda. Ama burnumuza gelen kokular hoş değil. Belediye başkanlarının bu süreçte biraz zorlanabilecekleri görünüyor. Bu zorlamayı yapmazlarsa İstanbul kazanır. Biz burada büyük beklenti içindeyiz. 5 yıl içinde neler yapacağını hepimiz göreceğiz. Ben başkanın bu süreç içerisinde kendisini ispatlayacağını, namuslu, onurlu, vicdanlı, insana yakışır bir kent yönetimi sergilemeye çalışacağını düşünüyorum. Onu sevenleri, onun dostları olarak bunu ondan bekliyoruz.

  • Siz de İmammoğlu ile bu süreçte bir kaç kez görüştünüz? Bundan sonra da İstanbul için istişareleriniz sürecek mi?

Yakın çevresinde güzel sanatçı dostları var. Ben de birkaç kez buluştum. En son Livaneli konseri sırasında konseri birlikte izledik. “İstanbul için birlikte neler yapabiliriz?” diye herkese soran bir hali var. Bu çok değerli bir şey. Kibirli bir insan değil, mütevazı bir insan. Bunun süreceğine inanıyorum.