Mersin’de 7 gündür gözaltında olan Evrensel muhabirleri ile görüşen Avukat Tugay Bek gözaltı sırasında polisin muhabirlerimize ‘OHAL’de gazetecilik mi yapılır’ dediğini aktardı.

Mersin’de haber takibi sırasında gözaltına alınan muhabirler Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat’la görüşen Avukat Tugay Bek Uğur ve Polat’ın henüz ifadelerin alınmadığını zulüm için bekletildiklerini belirtti.

Gözaltındaki muhabirlerini söylediklerini Evrensel’e aktaran Avukat Tugay Bek Uğur ve Polat’ın Ahmet Kaya Parkı’nda başlatılan "Özgürlük Nöbeti"ndeki basın açıklamasını izlemek için için gittiğini, bu sırada basın açıklaması yapılan yere polisin gaz attığını ve kitle dağılınca polisin ayrıldığını söylediklerini belirterek, daha sonra polisin oradaki muhabirlerin görüntü çektiğini görünce geri döndüğünü ve bu arada Uğur ve Polat’ı gözaltına aldığını söyledi.

‘OHAL’DE GAZETECİLİK Mİ YAPILIR?’

Muhabirlerin, kendilerini gözaltına alan polislerin araçta kendilerini tehdit ettiğini ve ‘OHAL’de gazetecilik mi yapılır gazeteci bozuntuları’ dediğini aktaran Bek, eylemin yapıldığı yerin adının Ahmet Kaya Parkı olması nedeniyle polislerin Ahmet Kaya’ya da küfür ettiğini aktardı.

Uğur ve Polat’ın önce Terörle Mücadele Şubesine götürüldüğünü söyleyen Bek; muhabirlerin TEM’deki polislerin, gözaltına alan polislere ‘Bunları niye getirdiniz olay yerinde kafalarına sıksaydınız ya’ dediklerini aktardı.

TEM’DE İŞKENCE

Uğur ve Polat’ın TEM’de kötü mumaleye tabi tutulduklarını söylediklerini belirten Bek “Yüzleri duvara dönükken Cemil Uğur’un ayağına tekme atılmış, Halil İbrahim Polat’ın ise arkadan gelerek kafasını duvara vurmuşlar” dedi.

Muhabirlerin daha sonra TEM’den alınıp Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğünü belirten Bek; Burada gözaltınada tutulan muhabirlere bugüne kadar sadece peynir, ekmek ve salam verildiğini söyledi.

GÖZALTINDA HABERCİLİK YAPTILAR

Bu arada muhabirler gözaltındayken de haber yaptığını belirten Tugay Bek, muhabirlerin kendisine TEM’de gözaltında bulundukları sırasında Facebook paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan bir liman işçisine işkence yapıldığını aktardıklarını dile getirdi.

Muhabirlerin ne zaman adliyeye çıkarılacağının belli olmadığını söyleyen Tugay Bek: “Uğur ve Polat’ın daha henüz ifadeleri alınmadı. Hiçbir işlem yapılmadan nezarette bekletiliyorlar. Araştırılacak bir suç olmadığı halde; gözaltının devamı için herhangi bir neden olmamasına rağmen zulüm için bekletiliyor. Bize göre gazetecilerin gözaltına alınmaması lazım ama alınsa bile hemen adliyeye çıkarılması gerekir. Bu uzun sürelerde gözaltında tutmayı OHAL’e dayandırıyorlar. Amaç bu türlü cezalandırmak. Yarın savcılığa başvurup Uğur ve Polat’ın bir an önce adliyeye çıkarılması ve yapılan bu zulmün son bulması için uğraşacağız’ dedi.

PolitikYol