Kur seçim öncesi son işlem gününe 5.59 civarında başladı

Geçen hafta cuma günü 5.84’e kadar yükselen kur Merkez Bankası’nın aldığı önlemler ve yurtdışında swap faizlerinde yükselişin etkisiyle frenlenmişti.

Bu hafta 5.30 seviyesine kadar gerileyen kur bu seviyelerde tutunamayıp yeniden yönünü yukarı çevirdi. Dolar/TL bu sabaha 5.58 civarında başlayıp 5.60’a yükseldi, euro 6.29’da, sepet kur 5.93’te seyrediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, swap piyasasında Türk Lirası’nın gecelik faizinin yüzde 1.000’leri aşmasına ilişkin “Süreç bugünden itibaren normalize oldu” dedi.

Dün TCMB’nin açıkladığı rakamlara göre, yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatının 22 Mart’ta sona eren haftada 3.5 milyar dolar artarak 179.279 milyar dolara yükseldi. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı aynı dönemde altın hariç 3.2 milyar dolar arttı. Buradaki artışın yaklaşık 1.3 milyar doları gerçek kişilerden geldi. Bu da hanehalkının dolar alımına 24. haftada da devam ettiğini gösterdi.

Yurt içinde bugün Şubat ayı ticaret açığı verisi, ABD’de kişisel gelirler ve konut satış verileri izlenecek. Pazar günü gerçekleşecek yerel seçimler de fiyatlamalar açısından yakından takip edilecek.