Dolar/TL, geçen hafta Fitch raporuyla başlayan iyimser hava ve küresel risk iştahındaki düzelmenin ardından enflasyon verileriyle 5.68’e kadar indi ancak kalıcı olamadı. Önce 5.71’i kıran kur 5 Kasım sabahı 5.73’lerden el değiştiriyor. Piyasalarda bugün düzenlenecek iki Hazine ihalesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti Grubu’ndaki açıklamaları izleniyor. Erdoğan’ın 13 Kasım’da beklenen ABD ziyareti, Temsilciler Meclisi’nin Türkiye aleyhtarı iki tasarıyı geçirmesiyle belirsizliğini koruyor.

Dolar/TL, dün açıklanan enflasyon verisinin ardından önemli bir hareket yaşamadı. Kur 5.68’leri görse de kalıcı olamadı ve 5.70 civarındaki dar banttaki dalgalanmasını sürdürdü.

Aralık ayında toplanacak Merkez Bankası’nın son PPK toplantısına kadar Hazine ihaleleri ve ABD başta olmak üzere Suriye’nin kuzeyindeki durumdan kaynaklı uluslararası ilişkiler izleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı artan borçlanma maliyetlerinin uzun vadede borç stokuna etkisini sınırlamak için yaklaşık 1 yıldır gerçekleştirmediği 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihalelerine bugün yeniden başlıyor.

Bugün yapılacak ilk ihalede 5 yıl (1722 gün) vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracı yapılacak. İkinci ihalede ise 5 yıl (1820 gün) vadeli, TÜFE’ye endeksli kira sertifikasının doğrudan satışı olacak.

Dolar/TL 5 Kasım sabahına dünkü seviyesinin üzerinde 5.73’lerde başlıyor.