ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik olumlu beklentiler dün dolar/TL ve tahvil faizlerinde gerilemeye neden olurken, piyasalar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD temaslarını izlemeye devam ediyor.

Cumartesi günü ABD’ye giden Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüşmesinin ardından dün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda bir konuşma yaptı. Piyasada Erdoğan’ın Trump ile yapması beklenen ikili görüşme ve Türkiye-ABD ilişkilerini etkileyecek konulara yönelik çıkacak olası kararlar izleniyor.

Dolar/TL bugün saat 07.05 itibarıyla 5.6970/5.6997’den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor

Öte yandan Asya borsaları, ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratların Başkan Donald Trump hakkında soruşturma başlatılacağını açıklamasının ardından gerilerken, dolar açıklama sonrası değer kaybına karşı koymaya çalışıyor.

Bu adım dünyanın en büyük ekonomisinde siyasi belirsizliğin uzun sürme ihtimalini artırdı. Temsilciler Meclisi’ndeki Demokratlar’ın bu çarpıcı hareketi, ABD-Çin ticaret müzakereleriyle ilgili yeni endişeler nedeniyle sarsılmış olan yatırımcı güvenini zedeledi. Ancak bu soruşturma sonucunda Trump’ın görevden alınması pek muhtemel değil.