Piyasanın Gündemi | Dolar 3.83 seviyesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artıracağı beklentisiyle rekora yakın seviyelerden gerileyen dolar/TL yeni güne hafif düşüşle 3.83 seviyelerinde başladı. Piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini 25 paz puan artırarak 1,25’den 1,25’ye çıkardı

Fed politika faizini 25 baz puan artırdı

DOLAR NE TEPKİ VERDİ?

Yeni güne hafif düşüşle 3.83 seviyelerinde başlayan dolar, gün içinde 3.85’i aşmıştı. Akşamki Fed kararı öncesi dolar, 3.83 seviyelerinden 3.85’e tekrar yükseldi. Sonrasında ise dolar/TL kuru 3.82 seviyesine kadar gevşedi. Dolar Fed’in faiz kararına ise herhangi bir tepki vermedi.

Bu akşam açıklanacak olan Fed’in faiz kararı doların hareketi açısından belirleyici olacak. Uzmanlar, Fed’in faiz artırmasına kesin gözüyle bakarken 2018 yılı için ‘dotplot’ olarak bilinen faiz artış tahminlerinin 3’ten 4’e çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunun ise daha önemli olduğuna vurgu yapıyor.

HSBC Portföy Yönetimi’nden İbrahim Aksoy faiz artış tahmininin düşürülmesinin doları negatif, yükseltilmesinin pozitif etkileyebileceğine dikkat çekiyor.

Aksoy “Fakat vergi indirim paketinin ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu’nda geçtiği bir ortamda 2018 ortalama faiz artışı tahmininde aşağı yönlü revizyon görülmeyebilir. Yellen’ın basın toplantısında yapılacak açıklamalar, son toplantısı olsa da, geleceğe dair sinyal oluşturacağı için izlenecek.” yorumunu yaptı.

Merkez Bankası’nın faiz kararı da yarın piyasalara damga vuracak. Genel beklenti Merkez’in TL’deki değer kaybı ve yüksek enflasyonu göz önünde bulundurarak GLP faizinde artış yapacağı yönünde ancak miktarına dair görüş ayrılıkları var.

 

Erdoğan: Manipülasyonlarla faiz artırımı baskısını meşrulaştırma gayretlerini beyhude bir çaba olarak görüyorum

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
39,803TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

KÖŞE YAZARLARI

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER

PolitiYol Telegram'da