Küresel piyasalar, Wall Street’teki pozitif kapanışların artırdığı risk iştahı ile haftanın son gününde alıcılı bir seyir yaşıyor. Yurt içinde ise Merkez Bankası’nın faiz artışının piyasalara yansımaları izleniyor. Dolar/TL, faiz artışı haberi sonrası dengelendiği 7,62 düzeyinde güne başladı.

Küresel piyasalar, ABD borsalarında dünkü pozitif kapanışlardan destek alarak haftanın son gününe alıcılı başladı. Asya borsaları hafta boyunca değer kaybederken bugün toparlanma eğiliminde. ABD vadelilerinde de yüzde 0,6 civarı artılar söz konusu. Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi dün yüzde 2,15 gerileyerek 11 Haziran’dan beri en düşük seviyeyi gördükten sonra bu sabah yüzde 0,60 civarı yükseldi. Çin’de lokomotif hisseleri izleyen CSI300 endeksi yüzde 0,64 yükselirken Güney Kore borsaları yüzde 0,52 artıda seyretti. Banka kredilerine yönelik sınırlamaların gevşetilmesinin gündeme alınmasıyla Avustralya borsası bankalar öncülüğünde yüzde 1,54; Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 0,62 yükseldi.

Dünya’nın haberine göre, yurt içinde ise Merkez Bankası’ndan gelen 200 baz puanlık sürpriz faiz artışının yansımaları izleniyor. DÜn 7,72 ile rekor kırdıktan sonra faiz artış kararıyla 7,55’e kadar çekilen dolar/TL, günün kalan kısmında 7,62-7,64 aralığında hareket etmişti. Dolar/TL, bu sabah saatlerinde de benzer seyiyelerde hareket ediyor. Saat 08:45 itibarıyla dolar/TL 6,6240’tan; euro/TL ise 8,9010’dan değerleniyor.