Dolar/TL bu sabah güne 5.90 seviyesinin altında işlem görüyor. ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’ye yönelik yaptırımları içeren bir kararname yayımlayacağını açıkladı. Piyasa buna kayda değer bir tepki vermedi aksine dolar geriledi. Trump’ın yaptırımları iç politika manevrası olarak yorumlandı.

Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik geçen hafta başlayan Barış Pınarı Harekâtı’nın ardından dolar/TL haber akışını izlemeye devam ediyor.

Dolar/TL bugün saat 08.50 itibarıyla 5.8876/5.8902 seviyesinde işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump Türkiye’ye karşı yaptırımları içeren bir kararnameyi imzalayacağını duyurdu. Yaptırımların ekonomik kapsamı ilk etapta piyasada ciddi bir tepkiye neden olmadı. Trump Türkiye ile olan 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması görüşmelerini durduracağını belirtti ki bu hedef kısa vadede zaten gerçekçi görünmüyordu. Öte yandan Türkiye’den çelik alımlarında uygulanan gümrük vergisi oranının da yüzde 50 artırılması bekleniyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, yaptırım listesine alınan bakan ve bakanlıklar ise şöyle sıralanıyor:

Milli Savunma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez.