Dolar/TL, Türkiye’nin Suriye operasyonuna ilişkin ABD açıklaması ardından sınırlı yükseldi. Dolar/TL bu sabah güne 5.72 seviyesinin hemen altında başladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump, dün akşam yaptıkları telefon görüşmesinde Suriye’nin kuzeyinde Fırat’ın doğusunu kapsayacak güvenli bölgenin kurulmasını ele alırken, Beyaz Saray Türkiye’nin operasyon için yakında harekete geçeceğini ve ABD güçlerinin burada rol almayacağını bildirdi.

Erdoğan Cumartesi günü yaptığı konuşmada ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde “güvenli bölge” kurma çalışmalarında Türkiye’yi oyaladığını ifade ederek, Ankara’nın kısa süre içinde Suriye’nin kuzeyine operasyon düzenleyebileceği sinyalini vermişti.

Dolar/TL geçen haftaya 5.64 seviyesinin altını test ederek başlasa da jeopolitik risklere yönelik endişelerle haftaiçinde 5.75’in üzerini gördü. Enflasyonun Eylül’de tahminlerin altında kalması ardından ise TCMB’nin Ekim’de beklentilerin üzerine faiz indirimi yapabileceği endişesi TL’yi daha da baskıladı.

Cuma günü kapanışta 5.70 seviyesinde olan dolar/TL, ABD’nin Türkiye’nin Suriyeoperasyonu hakkındaki açıklamasının ardından en yüksek 5.72 seviyesinde işlem gördü.

Dolar/TL bugün saat 08.32 itibarıyla 5.7125/5.7178’den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.