Çarşamba, Mayıs 22, 2024

PISA ‘öğrenci refahı’ araştırması: OECD ülkeleri arasında en mutsuz öğrenciler Türkiye’de

PISA’nın ‘öğrenci refahı’ araştırmasının Türkiye’deki eğitim ve öğrencilerin durumunu gözler önüne serdi, PISA’nın raporuna göre 72 ülke arasında öğrencilerin en mutsuz olduğu ülke Türkiye

OECD’nin Uluslararası öğrenci değerlendirme programı PISA, 2015 yılı araştırmalarının 3. raporunu yayınladı. 72 ülkeden 540 bin öğrencinin katılımıyla yapılan araştırmaya göre en mutsuz öğrenciler Türkiye’de yaşayanlar.

‘Öğrenci refahı’ araştırması yapılırken öğrencinin okul başarıları, arkadaşları ve öğretmenleri ile ilişkileri, okul dışındaki vakitlerini nasıl geçirdikleri ve aile yaşamları incelendi.

Araştırma sonuçlarında Türkiye, ‘Yaşam Memnuniyeti’ sıralamasında son sırada yer aldı. Türkiye’nin 10 üzerinden aldığı puan yalınızca 6.12.

PISA verilerine göre, Türkiye’de 15’li yaşlarında olan öğrencilerin 28.6’sı hayatından hiç memnun değil. Hayatından çok memnun olduğunu söyleyen öğrenci oranı ise yüzde 26,3. OECD ortalaması bu alanda yüzde 34.

Sınavlara çok iyi hazırlanmasına rağmen çok fazla kaygı duyduğunu söyleyen öğrencilerin oranı 58,8.

İtalya’dan sonra öğrencilerin ders çalışırken en fazla kaygı duyduğu ikinci Türkiye. Öğrencilerin yüzde 56’sı ise ders çalışırken stres altında hissettiklerini söylüyor.

Okullarda zorbalık da Türkiye’de hayli yüksek. ‘Bir ayda birkaç kez herhangi bir zorbalığa maruz kaldığını’ söyleyen öğrencilerin oranı yüzde 18.6 oldu.

Raporda en mutlu öğrencilere sahip ülke ise 8.27 puanla Meksika oldu. İkinci sırada 7.89 puanla Finlandiya, üçüncü sırada ise 7.83 puanla Hollanda var.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER