Sendika.Org’un haberine göre, Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen patlamadan kurtulan turistler apar topar İETT otobüsleriyle Taksim’e taşındı. Saldırıdan kurtulup ne olduğunu anlamaya çalışan turistler patlamanın hemen ardından Taksim Meydanı Gezi Parkı’na taşındı. Gezi Parkı’nda bekleyen turistlere ülkelerine dönmek üzere otellerden çıkış yapan turistler de eklendi. Yardım isteyen turistlere polisler yardımcı olamayacaklarını, Gezi Parkı’nda bekleyebileceklerini söyledi. 

Bunun üzerine İstanbul Kent Savunması başta İstanbul Valisi Vasip Şahin olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi’ne sosyal medya üzerinden “Polis değil yetkili biri ve destek gönderin” tweetleri attı. “Taksim meydanda yüzlerce insan mağdur durumda! Yabancı dil bilen ve yakında oturan arkadaşlara ihtiyaç var!” diyerek Taksim Meydanı’na dayanışmaya çağırdı. 

İstanbul Kent Savunması’nın baskısı sonucu sadece Türk Hava Yolları, yolcularını otellere ücretsiz olarak yerleştirdi. Taksim Meydanı’nda diğer havayolu şirketleriyle uçuş yapacak turistler ortada bırakıldı. İstanbul Kent Savunması gönüllüleri çevredeki otellerle görüşerek turistleri otellere yerleştirdi. Bazı oteller sosyal medya hesaplarından Kent Savunmasıyla iletişime geçerek turistleri ağırlayabileceklerini söyledi. Yetkililer ise ortada yoktu.

PolitikYol