AKP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki; “AK Parti ve MHP’nin ortak adayıyım, AK Parti ve MHP’nin çok üzerinde bir oy alacağımı düşünüyorum.” dedi.

Özhaseki, CNN TÜRK Ankara temsilcisi Dicle Canova’nın sorularını yanıtladı.

CHP’nin seçim bildirgesini yorumlayan Mehmet Özhaseki, “Son 25 yılım belediyecilikle geçti. Dünyanın neresinde şehircilikle ilgili bir gelişme olursa takip ediyorum. İki şey ilgimi çekti CHP’nin seçim bildirgesinde… Bizim 10 yıl önceki manifestomuzda yazdığımız hususları alıp, kelimeleri değiştirip kullanmışlar gibi gözüküyor. Ütopik ve süslü sözler var. Daha somut ve ayakları yere basan sözler olması lazım. Biz Ankara’da bir anket yaptık. Her yazdığımız, ayakları yere basan ve milletin beklediği şeylerdi. Ancak bu tarafa geldiğimiz zaman istihdam yazarsanız ‘Hangi istihdamı arttırdınız?’ diye adama sorarlar. Örneğin; Erciyes’te bir dağ var ancak büyükşehire bağlanınca orayı kayak merkezi yaptık. Oradan ekmek yiyen binlerce insan var” açıklamasında bulundu.

Ankara için planladığı projelerinden bahseden Özhaseki, “Elbette projelerimiz var. Bizim çocukluğumuz sokaklarda geçti. Şimdi kimse güvenip çocuğunu sokağa bırakamıyor. Asosyal çocuklar var. Biz bunu inceledik. Kanada’da çocuk köyü projesi olduğunu araştırdık. Biz de bir çocuk köyü inşa edeceğiz. Yüzlerce etkinlik olacak. Çocuklar deneyimleyerek zazı meslekleri birebir yapmayı öğrenecek. 100’e yakın etkinliğin olduğu bir yer olacak” ifadelerine yer verdi.

Barınaklar hapishane olmamalı

Sokak hayvanları ile ilgili mevcut sorunlar hakkında da açıklamalarda bulunan Özhaseki, “Ankara’da ciddi problemlerden biri bu. Başıboş gezen hayvanları barınağa getirip sağlık kontrolünden geçerek kısırlaştıracaksınız. Aşılarını yapacaksınız. Barınaklar hapishane olmamalı. Orada doğal ortamlarında bulunmalılar. Bu ortamda insanlar gelip gezerek hayvanları sahiplenebilecekler” dedi.

Özhaseki açıklamalarına şöyle devam etti:

Anketlerde son durum

2-3 ay önce yapılan anketlerde kararsız oranı daha fazlaydı yüzde 30’lardaydı. Şimdi daha az, adaylar belli oldukça bu oran azalıyor. 30 kişilik bir ekiple 3 ay kadar çalıştık. Daha çok sosyal projeler yazdık. AK Parti ve MHP’nin ortak adayıyım, AK Parti ve MHP’nin çok üzerinde bir oy alacağımı düşünüyorum.

‘Ortak miting yapacaklar’

“Bizim avantajımız şu, adaylarımızı belirledik sahaya çıktık. Cumhurbaşkanımız da sahaya çıkacak seçmene belediyecilği neler yaptığımızı tabi ki anlatacak. Rakiplerimizin işi zor. Kavgalar, gürültüler, istifalar… Onlar sahaya çıkarken biraz zorlanacaklar. Biz kendi aramızda anlayış içerisinde adaylarımızı belirledik. Sahaya çıkacağız. Sayın Bahçeli ve Sayın Cumhurbaşkanımız tabii ki ortak miting yapacak. Ankara’da ortak miting olacak” açıklamalarında bulundu.

Özhaseki: Sade, mütevazı, israfı hiç sevmeyen bir cumhurbaşkanımız var