Cumartesi, Haziran 22, 2024

Özgür Özel’den işçi sınıfına ‘örgütlenin’ çağrısı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, işçi sınıfa seslenerek ‘örgütlenin’ çağrısında bulundu: “Bütün işçileri sarı sendikalara değil, mücadele sendikalarına üye olmaya davet ediyorum.”

CHP lideri Özgür Özel, partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Özel’in açıklamalarından başlıklar şöyle:

  • Dün parti tarihinde ilk kez MYK bir ilçede toplandı. Hep birlikte memleketim Manisa Soma’daydık. Soma maden katliamının tarihimizin en büyük iş cinayetlerinden birinin 10’uncu yılında hep birlikte Soma’daydık.
  • “Soma için unutursak yüreğimiz kurusun” dedik. İlk duruşmada 4 kilometre kuyruk vardı, son duruşmada salonda 200 kişiydik. Sonuçta hepimizin yüreğini kanatan bir karar alındı, Yargıtay kararı bozdu. Karar 5 ay bekledi. Yargıtay’ın 5 üyesinden 3’ünü değiştirdiler. Yeni gelenler bir önceki kararı 3’e 2’ye bozdu. Ölen işçi başına 5 gün yatanlar çıktılar dolaştılar, dün de küstahlık yaptılar. “Soma demeyin, biz orayı unuttuk” dedi.
  • Dün Soma’da tarihin en büyük kalabalığı vardı. Dün oradaki anneler ilk kez “Biz adaletin geleceğine inandık” dediler. Getireceğiz and olsun.
  • Soma’dan beri 649 madenci daha öldü ama kimsenin haberi bile olmadı. Soma’dan beri 2 Soma daha oldu.
  • İşçi sınıfına buradan sesleniyorum. Örgütlenin, örgütlenin, örgütlenin. Bütün işçileri sarı sendikalara değil, mücadele sendikalarına üye olmaya davet ediyorum.
  • ILO rakamları açıkladı, Türkiye ölümlü işçi kazalarında dünya birincisi. Bu ülkede yarın senin evladın, senin komşun en sevdikleriniz hayatını kaybederler çünkü dünyada işçi hayatının Türkiye kadar ucuz ve tehdit altında olduğu başka ülke yok.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER