Pazartesi, Haziran 17, 2024

Özgür Özel’den ‘etki ajanlığı’ tepkisi: Şimdiden uyarıyorum ya bu yasayı geri çekersiniz ya da bu rezil filmi Putin’le birlikte çekersiniz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 9’uncu yargı paketinde yer alan ‘etki ajanlığı’ maddesini eleştirdi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Özel, konuyla ilgili şunları dedi:

  • Şimdi cumhur ittifakı gururla sunar. Etki ajanlığı. Öyle bir anlatıyorlar ki kendileri bulmuşlar, ülkenin milli yapısını zedeleyecek birlik bütünlüğümüze zarar verecek, anayasal düzeni ortadan kaldıracak etki ajanları varmış. Aramızdalarmış, onları yakalayıp, mimleyip cezalarını vermemiş lazımmış.
  • Kim bulmuş bunu? Rusya, Vladimir Putin 20 Temmuz 2012. Etki ajanlığı ile ilgili düzenleme; “Önce bunların tespit edilmesi, sonra kaydedilmesi, sonra bunların gerçek kişiler olması durumunda listelerinin bütün birimlere yollanması.” 60 maddelik bir kanun çıkarmış, doymamış bir daha yapmış değiştirmiş, “Devlet ve yerel kurumlarda memur olamazlar, eğitim kurumlarında çalışamazlar, toplantı gösteri yürüyüş hakkından yararlanamazlar, devletten maaş, mali destek sosyal hak alamazlar. Gerçek kişilerse 50 bin ruble ceza öderler, tüzel kişilerse 500 bin ruble ceza öderler, ikinci kez etki ajanlığı yapıyorlarsa iki yıl hapis yatarlar, seçimlere katılamazlar, aday olamazlar, oy kullanamazlar.”

‘Hangi ligde oynuyoruz görüyor musunuz?’

  • Vladimir Putin, başlamış buraya kadar getirmiş. 20 Temmuz 2012. Gürcistan, Kobaitse Mart 2023 etki ajanlığı, yabancı ajan. Yabancı büyükelçileri bile bu sınıfa sokmuş. Putin’nkine benzer bir sürü sınırlama yapmış, hepsini en çok da 63. maddede toplamış ve toplam 63 maddede bu düzenlemeyi yapmış.
  • Başka kim? Kırgızistan. Sadir Coparov. Kasım 2022. Etki ajanlığı düzenlemesi. 90 milletvekilinin 64nün imzası ile bu yasa onaylanmış 14 Mart’ta. Başka? Sırbistan. Aleksandr Vujic, 3 Nisan 2024. STK’ları baskı altına alan bağımsız medyayı kısıtlayan halkı sindiren bir yasa tasarısını 3 Nisan 2024’te getirmiş. Hangi ligde oynuyoruz görüyor musunuz?  Kimse unutmasın.
  • Otoriter liderler, popülist liderler birbirlerinden öğrenirler. Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Busunuz, busunuz. Cumhur ittifakı bu yasayı geri çekmezseniz işte sizin karneniz de budur ekibiniz de budur. Bu ekibiniz dünya tarihine büyük gerileme filmini çekenler olarak geçiyor. Siz de bunların Türkiye şubesisiniz. Bunlarla birlikte dünya siyasi tarihininin kara bir sayfasında yerinizi alırsınız. Şimdiden uyarıyorum ya çekersiniz ya da bu rezil filmi Putin’le birlikte çekersiniz.
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER