Pazartesi, Nisan 22, 2024

Özgür Özel’den Erdoğan’a çağrı: Meclisi açalım, emekliye zammı yapalım

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a emekliye zammı ertelememeye çağırdı: “Gel, zammı şimdi yapalım. 120 milletvekili teklif edince oluyor. Bana işareti versin, hemen 120 imzayı veririm.”

Erdoğan, bu yılın başında emekli maaşını 10 bin TL olarak açıklamıştı.

Ancak maaşları, 17 bin 2 TL’lik asgari ücret ve 16 bin TL’lik açlık sınırı ile 52 bin TL’lik yoksulluk sınırının gerisinde kalan emekliler tepkili.

Muhalefet, iktidarı 7 bin TL’lik seyyanen zamma zorlarken Erdoğan, “10 bin lira emekli maaşı elbette yeterli değil” diyerek zam için ‘yeterli bütçe olmadığını’ iddia etmişti.

Cumhurbaşkanı son olarak “Sabit gelirli insanlarımızın refah kaybıyla sınanıyoruz” diyerek ‘yılın ikinci yarısından itibaren enflasyon düştükçe, ekonomideki olumlu tablonun getirilerini emekliye yansıtacaklarını’ söylemişti.

Sarayı bir ayda 145 bin 480 emeklinin maaşını yedi

Erdoğan, emeklilere ‘yansıtma’ sözü verse de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın şubat ayı harcaması geçen yıla göre yüzde 209 arttı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut’un aktardığına göre Saray dakikada 34 bin 837 lira yani üç buçuk emeklinin maaşı harcadı. Saray bir ayda 1 milyar 454 milyon 809 bin lirayla 145 bin 480 emeklinin maaşını yedi.

‘Samimiyse Meclis’i açmayı teklif ediyorum’

CHP lideri Özel, 18 Mart’ta PolitikYol’a verdiği söyleşide mitinglere en çok emeklilerin geldiğini söyleyerek şunları demişti: “Televizyonlardan, miting meydanlarından emeklileri ilk dile getirmeye başladığımda da meydanların ilgisi ve coşkusu bu kadar yüksek değildi, ama tekrarladıkça meydandaki emekli sayıları artmaya başladı. Mitingler emekli mitinglerine dönmeye başladı.”

Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan Özgür Özel, Erdoğan’ın seyyanen zam çıkışı ve AK Parti’nin kendisinin ’emekli kartı’ vaadini hayata geçireceğine dair bir soruyu şöyle cevapladı:

“Bir buçuk ay önce bu söylemle meydana çıktığımızda, ‘Özgür Efendi, emeklileri kışkırtmaya çalışıyor’ demişti. ‘Emekli kart’tan kastım elektrik, su, telefon, doğalgazda indirim yapacak bir kart. Ulaşımda da kullanılacak. 65 yaş üstünün ulaşım sorununu çözecek. Emeklilere ilgili kanun teklifi de verdik. 7 bin lira seyyanen zam öneriyoruz. En düşük emekli maaşını asgari ücrete çıkarmak için. Erdoğan, itiraz etmiş ve kaynak bulunamayacağını söylemişti.

Bugünlerdeki hazırlık, seçim kaygısıyla yapılıyor. Hatırlamak gerekiyor: Cumhurbaşkanı seçimden önce mülakatı kaldıracağına söz verdi. Kaldırmadı. ‘Kadro sorunları çözülecek’ dedi, çözmedi. 2015’te ‘Bayram ikramiyesi vereceğim’ deyip üç yıl boyunca altı ikramiyeyi vermemişti. Emekliler ve vatandaşın son hafta taahhüdüne karnı tok.

Ama seyyanen zam yapacaksa, ona şu çağrıda bulunuyorum: 7’şer bin TL zam yapmaya varsa, son hafta demeyelim. Meclisi açalım, zammı yapalım. Sonraya bırakmasın. ‘Zam yapacağım’ deyip sonraya bırakırsa bir dahaki seçime kadar yapmaz. Gel, zammı şimdi yapalım. 120 milletvekili teklif edince oluyor. Bana işareti versin; hemen 120 imzayı veririm. Gelecek hafta Meclis’i açalım, emekliye zammı yapalım. Samimiyse Meclis’i açmayı teklif ediyorum.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER