Cumartesi, Nisan 13, 2024

Özgür Özel: Türkiye genelinde yüzde 30’u geçme gibi bir hedefimiz var

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Türkiye genelinde yüzde 30’u geçme gibi bir hedefimiz var” dedi.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’e konuşan Özel, yerel seçim hedeflerini şöyle anlattı:

  • Önceki seçimlerle aynı şartlarla gidilse o açıdan bir takım oranlar koymak mümkün. Geçen seçim HDP, AKP’ye kaybettirmek için CHP’nin adaylarının olduğu yerde adaylar çıkarmamıştı. İktidara kaybettirmek stratejisi vardı. İYİ Parti, Saadet ve Demokrat Parti ile tam ittifak vardı. O partilerin de oyları bizdeydi. Şimdi tamamen bunlardan ayrı tek başımıza seçime giriyoruz. Türkiye genelinde yüzde 30’u geçme gibi bir hedefimiz var.
  • Temelde hiçbir belediyeyi kaybetmemek, kıyı Ege’deki şeridi içeriye doğru Bursa, Balıkesir, Manisa ve Denizli ile içeriye genişletmek. İç Anadolu’da, Kırıkkale’de bir iddia koymuş durumdayız. Kastamonu’da, Malatya’da ve Adıyaman’da milletvekillerimizi görevlendirdik. Yapılan ölçümlerde bu dört milletvekili partinin oyunun çok üzerinde bir talep gördüler. Özellikle deprem bölgesinde Veli Ağbaba Malatya’da, Abdurrahman Tutdere konulmadıkları anketlerden çıktılar. Veli Bey’i, Tutdere’yi koyun talebi halktan geldi. Şimdi iyi gidiyor.

‘Giresun’u tekrar almayı, Sinop’u korumayı istiyoruz’

  • Ayrıca Karadeniz’de Giresun’u tekrar almayı, Sinop’u korumayı istiyoruz.  Trabzon merkez ilçe, büyükşehirde, Samsun büyükşehirde iddialı adaylarımız var. Bartın’da Rıza Yalçınkaya eski milletvekili eski belediye başkanı, halkın ortak isteğiyle adaylaştı. Bartın’a giden herkes inanılmaz şekilde Rıza Bey’e olan ilgiyi gördü geldi.
  • Yani en önemli hedef mevcut kaleleri korumak, çünkü biz buraları İYİ Parti’nin ve aday çıkarmayan HDP’nin önemli katkılarıyla almıştık. Buraları korumak büyük başarı olacak. Belediye sayılarımızı artırmak istiyoruz. Geçmişte ittifakla aldığımız oranların üzerinde bir oy aldığımızda başarı sayacağız. CHP’nin tek başına girdiği bu seçimde yüzde 30’a yakın bir oy almayı ve belediyeleri korumayı çok önemli görüyorum.

‘Antalya’da belediyeyi tutmak başarı olacak’

  • Her seçimin riski var. Antalya kurulduğu günden beri bir geliyor bir gidiyor. Kazanmıştık, bu sefer de koruyacağımızı ben düşünüyorum. Orada belediyeyi tutmak başarı olacak. Kayıp yaşarsak çok üzülürüz. Başka yerlerden telafi ediyor muyuz, o kısmı da önemli. İttifak yapabilmek için bütün şartları zorladım. 5 Kasım’da göreve geldiğimden itibaren, başta İYİ Parti olmak üzere ittifak yapabilmek için bütün şartları zorladım. Gerçek anlamda merkezi bir ittifak hiç kimseyle yapma imkanı olmadı. İYİ Parti diyor ki ‘sürekli CHP ile ittifak halinde olmak bizim açımızdan stratejik değil, hür ve müstakil olacağız.’ Üzülüyor ama anlıyor saygı duyuyorum.
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER