Cumartesi, Haziran 15, 2024

Özgür Özel, TBB seçimlerine ilişkin konuştu: AK Partili başkanlar bize oy verdiler diye partide soruşturma açıldı

Cumhuriyet Halk Parti (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, TBB seçimlerinde AK Partili kimi başkanların İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na oy vermesiyle AK Parti’de başlayan tartışmalara ilişkin konuştu: “Birçok AK Partili belediye başkanı oy verdi (İmamoğlu’na) diye partide şimdi soruşturma açıldı.”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cemil Tugay’ı ziyaret etti. Özel, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

AK Parti’ye dört ve MHP, Yeniden Refah, DEM Parti’ye birer üye ile yönetimde yer almalarını teklif ettiklerini ancak MHP ve AK Parti’nin bu teklifi reddettiklerini söyleyen Özel, buna rağmen Cumhur İttifakı’nın belediye başkanlarından da oy aldıklarını söyledi.

AK Parti’de konuya ilişkin soruşturma açıldığını söyleyen Özel, şöyle konuştu:

“Bizim kucaklayıcı tavrımız Cumhur İttifakı’nın bir kısmı tarafından benimsendi. Kendi adaylarını çıkardılar ve kaybettiler ama birçok AK Partili belediye başkanı oy verdi diye partide şimdi soruşturma açıldı. Çünkü biz adiliz, biz paylaşımcıyız.”

Ne olmuştu?

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olarak 31 Mart’ta yeniden seçilen Ekrem İmamoğlu, yerel seçimlerden birinci çıkan partisi CHP’nin Türkiye Belediyeler Birliği adayı olmuştu.

5 Haziran’daki seçimde İmamoğlu, AK Parti’nin adayı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’le yarıştı. İmamoğlu 515 oy alırken, Genç yalnızca 250 oy alabildi.

PolitikYol’un edindiği bilgilere göre, seçimlerin ardından İmamoğlu’na AK Partili isimlerin de oy verdiği ortaya çıktı. Bunun üzerine AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’la birlikte partinin yönetimindeki bazı isimlerle görüşen Erdoğan, ortaya çıkan tabloya sert çıktı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan talimat vererek o isimlerin bulunmasını istedi. Erdoğan isimlerin tespit edilememesi halinde ise AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın istifa etmesini istedi.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER