Çarşamba, Nisan 17, 2024

Özgür Özel, Pir Sultan Abdal Cemevi’nin açılışında konuştu: Omuz omuzayız, kol kolayız

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Türkiye’ye sesleniyorum, korkmayın 31 Mart’ta iyi, dürüst, çalışkan insanlar birlikte olursak 31 Mart bizimdir, yarınlar bizimdir.” dedi.

Özel, Ankara’da Pir Sultan Abdal Cemevi’nin açılış törenindeki konuşmasında, ‘CHP olarak bundan sonra ‘Kim ne der’ demeden, kimseden çekinmeden kendi doğrularını özgürce savunmaya devam edeceklerini’ söyledi: “Anayasal eşit vatandaşlık hakkı talebini dile getirmeyi sanki ifade edilemeyecek bir mesele ya da var olmayan bir eşitsizliğe itiraz olarak küçümseyenlere, küçük ya da yersiz görenlere karşı ana muhalefet partisinin genel başkanı olarak diyorum ki, anayasal eşit vatandaşlık hakkı tanınana ve sonuna kadar yaşanana kadar bu toplumun yanındayız, omuz omuzayız, kol kolayız.”

Özel, Meclis’ten çıkacak kanunla, Cumhurbaşkanının onayı ve Resmi gazetede yayınlanmasıyla cemevlerinin yasal bir ibadethane kabul edilmesine kadar bu mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etti. Özgür Özel, şöyle devam etti:

“Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı ‘Alevi Bektaşi Kültür ve Cem Evi Başkanlığı’ adı altında Alevilerin inançlarını bir ibadet değil de bir kültürel faaliyet olarak gören, onların ibadethanesini bir zamanlar dediği gibi ‘Cemevi cümbüş evi’ mantığıyla kültürün, sanatın bir parçası ilan edenlere karşı günün birinde bu ülke Sünnilere hangi imkanları tanıyorsa, Alevilere de o imkanları tanıyana, onların bu haklarını görene kadar sizinle birlikte mücadele edeceğiz.”

Törene, CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da katıldı. Törende, Pir Sultan Abdal Derneği Semah grubunun gösterisinin ardından Mercan Erzincan konser verdi.

Aleviler ‘ibathane’ statüsü talep ediyor

Alevi Bektaşi Federasyonu’na göre Türkiye’de tahmini 20 milyon, Avrupa’da ise 1 milyon Alevi yaşıyor. Türkiye’deki Aleviler, nüfusun yaklaşık yüzde 15 ila 24’ünü oluşturuyor. Türkiye’de yaklaşık 5 bin cemevi bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 2022’de Hacı Bektaş Veli Dergâhı dahil cemevi ziyaretleri düzenlemiş AKP’nin seçim öncesi cemevlerine ‘ibadethane’ statüsü verileceği gündeme gelmişti.

Fakat 7 Ekim 2022’de Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı kapsamında Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulacağını açıklamıştı. Cemevlerine ‘ibadethane’ statüsü tanınmasını ise es geçmişti.

Alevi örgütleri Türkiye’de yıllardır cemevleri için ‘ibadethane’ statüsü talep ediyor.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER