CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin ekonomi kurmaylarının Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'le görüşmesini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın istediğini söyledi.   Yerel seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel görüşmüş ve 'siyasette normalleşme' süreci gündeme gelmişti.

Bu kapsamda CHP’nin bakanlıklardan sorumlu yöneticileri, kabinedeki bakanlarla görüşmelerini sürdürüyor.

CHP’de Selin Sayek Böke, Yalçın Karatepe ve Volkan Demir’den oluşan heyet, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’le 24 Haziran’da görüşecek.

Ekol TV'de Armağan Çağlayan'ın programına konuk olan Özel, Şimşek'le görüşme fikrinin Erdoğan'dan çıktığını söyledi:
  • 10 bin lirayla geçinen emekli, asgari ücretli, çay ve buğday üreticileri ve borçlarını ödeyemeyen dünya kadar insan var. Sayın Erdoğan'a anlattım. Vergilerin yüzde 68'i dolaylı vergi. Fabrikatörle işçisi aynı vergiyi ödüyor. Yüzde 21 ise gelir vergisi yani maaş alanlardan. Yalnızca geri kalan yüzde 11'i sanayicilerin, gemi sahiplerinin ödediği vergi. Tam tersi olması lazım. Vergi reformu için Erdoğan, Şimşek ile görüşmemizi istedi.
  • Şimşek şu an rasyonel değil. Zenginlere rasyonel, fakirlere alabildiğine irrasyonel. Şimşek ile bayramdan sonra görüşeceğiz. Bizim IMF politikalarına destek verme durumumuz söz konusu olamaz. Kayıt dışı ekonomiyi ekonomiye katmak ve zenginden daha fazla vergi alınmasını istiyoruz.

ü

Ersagun Yücel İyi Parti'den istifa etti Ersagun Yücel İyi Parti'den istifa etti

ü

Editör: Ece Piroğlu