Cumartesi, Nisan 20, 2024

Özgür Özel: İstanbul’da 20 ilçenin üzerine çıkacağımızı düşünüyorum

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “İstanbul’da 20 ilçenin üzerine çıkacağımızı düşünüyorum” dedi.

Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan Özel, 2019’da kazandıkları 14 ilçede kayıp beklemediklerini söyleyerek “14 artı 14 diye umudumuz var. 20’nin üzerine çıkacağımızı düşünüyorum” dedi.

‘Altınok’un mal varlığı dillere destan’

Özel, AK Parti’nin Ankara adayı Turgut Altınok’un ‘devasa’ mal varlığı hakkındaki bir soruyu şöyle yanıtladı: “Dillere destan. ‘Mülk Allah’ındır’ diyordu ya. Bugüne kadar Allah biliyordu. Bugünden itibaren biz de biliyoruz. ‘Allah Allah’ dedim ben görünce. (Gülüyor) ‘Niye söylemiyor acaba’ demiştik. Turgut beyin mal varlığına bakınca anladık.”

İYİ Parti’nin Ankara adayı üç ilçe istemiş

CHP lideri ayrıca, İYİ Parti Ankara adayı Cengiz Topel Yıldırım’ın kendilerinden Ankara’da Etimesgut’u istediğini, reddedilince Çankaya ve Mamak’ı talep ettiğini söyledi:

“Geçmişte Mansur Başkan’la elektriklenmeleri vardı. ‘Beni aday gösterin Mansur Başkanla çok uyumlu çalışırım’ dedi. Aday olmayınca yaylım ateşe başladı.”

‘Hatay’da TİP’in adayı seçim kaybettirme potansiyeline sahip’

Özel, ‘Hatay’da geride olduklarına’ dair bir soruyu da şöyle yanıtladı: “Hatay’da en iyi alternatif Lütfü Savaş’tı. Hatay’dan iyi haberler geliyor. Başa baş bir yarış içindeyiz. TİP’in adayı seçim kaybettirme potansiyeline sahip.

Hatay’da görev muhalif seçmenlere düşüyor. AKP mi, CHP mi; karar verecekler? AKP’nin kazanıyor olması tarihsel bir mağlubiyet yaşatacak. Muhalif seçmenin CHP’ye destek vermesini söylüyoruz. Bu desteklerinden pişman etmeyeceğiz. Aday belirlerken yapamadığımız iş birliğini yönetirken yapacağız.”

‘İzmir’de seçim kafa kafaya’

CHP lideri, İzmir’de 2019’da aday çıkarmayan DEM Parti ve İYİ Parti ile AK Parti ve MHP’yi topladıklarında ‘seçimin kafa kafaya geldiğini’ söyleyerek “Şu an beş-beş buçuk puanlık fark var” dedi:

“İzmir’de riskimiz yok ama Hamza Dağ gibi, Erdoğan’ın resmi ve partisinin logosunu gizleyen, takiyye yapan, ama başa geldiği takdirde İzmir’in tüm alanlarını TÜRGEV ve TÜGVA’ya tahsis edeceğinde şüphe olmayan, Ensar Vakfı’nın en önemli destekçisine karşı, İzmirlilerin korkulu rüya görmemek için partilerine sahip çıkması gerekiyor.”

‘Derin devlet bile elinden geleni yapıyor’

Özel, Saymaz’ın ‘kimi CHP’lilerin yerel seçimde rövanş aradığına’ dair yorumuna şu yanıtı verdi:

“31 Martta büyük başarı elde edeceğimizi düşünüyoruz. 1 Nisan günü başka hesapları olanlar varsa bu onların hesabı. Ama sarayın da hesabı var. Onlar şunu biliyor: “Tek başına bıraktık CHP’yi. CHP bir başına 31 Mart’ı kazanırsa iktidar için çok yıpratıcı, CHP için çok güçlendirici olacak.”

Bunun olmaması için saray elinden gelen her şeyi yapıyor. Bence derin devlet bile elinden gelen her şeyi yapıyor. Devletin çeşitli kademeleri elinden gelen her şeyi yapıyor. Parti devlet ayrımı ortadan kalkmış.

İşler iyi giderken, birilerinin felaket beklemesi CHP’nin başarısının kendi siyasetlerinin sonu olduğunu düşünmelerindendir. Partimiz de seçmenimiz de küçük hesaplarla meşgul olanlara paye vermez.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER