Çarşamba, Mayıs 29, 2024

Özgür Özel, İmamoğlu’na Divan Başkanlığı teklif edilmesini değerlendirdi: Genel Merkez’in kimseye sormadan 81 ile divan başkanı yollamasını temize çekmez

CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Kılıçdaroğlu tarafından Divan Başkanlığı teklif edilmesine ilişkin olarak, “Genel Merkezin demokratik tavrı gibi gösterilmek isteniyor olabilir. Bütün yaz Genel Merkez’in kimseye sormadan 81 ile divan başkanı yollamasını temize çekmez” şeklinde değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu’na CHP Olağan Kurultayı’nda Divan Başkanlığını teklif etmesinin ardından, İmamoğlu ile bir araya gelen CHP Grup Başkanı ve Genel Başkanı Adayı Özgür Özel, görüşmenin ardından T24’ün sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu’nun Ahlatlıbel’deki buluşmasından önce İmamoğlu ile birkaç gün önce durum değerlendirmesi yaptıklarını kaydeden Özel, “Birkaç gün öncesinden zaten böyle bir ihtimal ortaya çıkmıştı. Biz bir ön değerlendirme yapmıştık. Şimdi de bütün süreci değerlendirdik. Sohbet ettik, kahve içtik biraz hasret giderdik. Biz de olumlu bakıyoruz. Zaten bana divan başkanı kimi isterseniz diye sorsanız Ekrem Bey’i isterim” dedi.

Bu durumun İmamoğlu’na duyulan güveni gösterdiğini de kaydeden Özel, şöyle devam etti:

“Hem de Ekrem Bey açık şekilde değişimden yana olduğu için, bundan birkaç ay öncesine kadar değişimciler 100 imza toplayamaz dedikleri noktada Genel Merkez’in Divan Başkanlığı için Ekrem Bey’i istemesi değişimin ulaştığı noktayı da gösterir.

Şunu da söylemek gerekir bu durum dışarıdan Genel Merkez’in demokratik bir tavrı gibi gösterilmek isteniyor olabilir. Ama 81 ilde, bize hiç sormadan divan başkanı görevlendirildi. Hatta bazı yerlerde değişimden yana Divan Başkanlarına karşı başka isimleri gönderip bu arkadaşı öne çek dediğini yaşadık. Çünkü o dönemde güçlü hissediyorlardı kendilerini. Bugün gelinen noktada değişimden yana açık tavır koyan birisini Divan Başkanlığına önermeleri artık kurultay açısından güç dengelerinin genel merkezin gözünde de yaz döneminde olduğu gibi olmadığını gösteriyor.

BİZE SORMADAN GENEL BAŞKAN YARDIMCILARINI DİVAN BAŞKANI YAPTILAR

Genel Merkez, 81 ilde divan başkanlığı için bize hiç sormadan, genel başkan yardımcılarını, Genel Merkeze yakın isimleri görevlendirdiler. Bugün uzlaşıyor olmaları hem değişimin gücünü gösterir, hem de bütün yaz boyunca yapılan sürecin tamamını temize çekmez. 81 ile kimseye sormadan Divan Başkanı yollamalarını temize çekmez.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER