CHP Genel Başkanı Özgür Özel, erken seçim talebini dile getirmeye devam edeceklerini söyledi.

AK Parti'ye bayram ziyaretinde konuşan CHP'li Yavuzyılmaz: Asgari ücretin mutlaka iyileştirilmesi gerekiyor AK Parti'ye bayram ziyaretinde konuşan CHP'li Yavuzyılmaz: Asgari ücretin mutlaka iyileştirilmesi gerekiyor

Bugün BirGün'den L. Doğan Tılıç'a konuşan Özel, şunları demişti: “Ben 31 Mart seçim sonuçlarını araçsallaştırarak seçim istemeyeceğimi söyledim. Bu seçim istemiyorum demek değil. En çok ben istiyorum. Anketler gösteriyor ki vatandaş da yavaş yavaş seçim istemeye başladı. Erdoğan beş yıllığına seçildi ama bence seçildikten iki buçuk yıl, bugünden bir buçuk yıl sonra erken seçim olur.”

Daha sonra Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özel, sözlerini şöyle açtı:

  • Biz aldığımız desteğin de kredinin de farkındayız. Bu sonuçları sadece partimize mal ederek bir erken seçim çağrısı yapmayacağımı söylemiştim. "Erken seçimi ancak isterse halk ister" demiştik. Tabii bunu olumlu yorumlayanlar olduğu gibi zaman zaman "Birinci parti niçin erken seçim istemiyor" diye eleştirilerde bulunanlar da oldu.
  • Dört aydır CHP, anketlerde birinci parti durumunu muhafaza ediyor. Bu bizim açımızdan çok önemli. Bu şartlarda erken seçimi halkın isteyip istemediğine bakmak lazım, seçimden hemen sonra bir erken seçim talebi yokken, her ay bu talep biraz daha artıyor. Bu sesi her yerde duyuyoruz. Erken seçim talebi yükseldikçe seslendirmeye devam ederiz. İktidar istemeden erken seçim teknik olarak mümkün değil ancak siyasi olarak da erken seçime direnebilmenin belli şartları var.

'Böyle devam ederlerse erken seçim kaçınılmaz olur'

  • Bence beş yıl tamamlanmaz. İki buçukuncu yılın tam ortasında bir erken seçim olur, bugünden bir buçuk yıl sonrasında erken seçimi olası görüyorum. İstiyor muyum? Vallahi gelecek ay olsun istiyorum. Parti birinci partiyken ve bu kadar zor durumdaki insanların umudu CHP olmuşken ben neden erken seçim istemeyeyim?

  • Ama AK Parti ve MHP oy vermediği takdirde erken seçim kararı alınamıyorsa bizim burada erken seçim istememizin teknik bir karşılığı yok. Ama siyaseten böyle devam edeceklerse kesinlikle ve kesinlikle erken seçim kaçınılmaz olur.

Editör: Haber Merkezi