Cuma, Nisan 19, 2024

Özgür Özel: Erdoğan, Türkiye’nin üzerine yeni bir oyun kurmaktadır.

CHP lideri Özgür Özel, Eskişehir adaylarını açıkladı, partisine katılan İYİ Partililere rozet taktı. CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise, törende veda konuşması yaptı. 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Eskişehir’de partisinin aday tanıtım toplantısına katıldı.

Bu seçimde aday gösterilmeyen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Eskişehir’e “Bu şehri çok seviyorum, sizleri çok seviyorum. Şimdiden hoşça kalın, esenle kalın” sözleriyle veda etti.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ayşe Ünlüce de, yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Bugün büyük bir coşkuyla tarihi bir güne ev sahipliği yapıyoruz. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında Atatürk sevdalısı Eskişehir’imizde bir Cumhuriyet kadını olarak büyükşehir belediye başkana dayı olarak sizleri selamlamaktan gurur duyurum. Şehirciliği büyük ustalardan öğrendim ve aday olarak karşınızdayım. Bugün sizlerle heyecanla doluyuz.

Bu şehri koruyacak ve daha da ileri taşıyacak olan kadro huzurunuzdaydı. Mutlaka başaracağız ve 31 Mart’ta zafere ulaşacağız. Sevgili Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlarım sizlerle birlikte yürümekten onur duyduğum bu yolda, Eskişehir için kazınacağız. Geçmişimize güveniyorum geleceğimize inanıyorum.”

Özgür Özel ardından, İYİ Parti’den ayrılı CHP’ye katılanlara rozetlerini taktı.

Özel, “baba evi” vurgusu yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:

“Biraz önce altı oklu rozetimizi yeni yakalara taktık. Hepsi bir yere geldi nereye geldiler baba evine geldiler. Hepimiz baba evinde doğarız. Ama herkes bilir ki baba evinin çorbası kaynamaktadır, bacası tütmektedir. Bir gün eğer ihtiyaç olursa o baba evinde bir yer vardır. Çünkü o baba evinin tapusu ne Özgür Özel’de ne de Kemal Kılıçdaroğlu’nda… O baba evininin tapusu bir kişiye kayıtlıdır; o da Mustafa Kemal Atatürk’tedir.”

Özel, tüm kentlerin CHP belediyeleri tarafından yönetilmesini gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Burada sizlerin huzurunda Genel Başkan Yardımcılarımla, Eskişehir’in birbirinden kıymetli milletvekillerimle, Eskişehir’in evladı İzmir milletvekilimizle sizlerin huzurunuzdayız. Biraz önce altı oklu rozetimizi yeni yakalara taktık. Hepsi bir eve geldiler, hoş geldiler, sefa getirdiler. Nereye geldiler? Baba evine geldiler. Hepimiz bir baba evine doğarız. Kimimiz orada kalırız. Kimimiz önce büyüğüne, belki küçüğüne, kimimiz ıraktakine, kimimiz yakındakine gideriz. Ama herkes bilir ki baba evinin çorbası kaynamaktadır, bacası tütmektedir. Bir gün ihtiyaç olursa o baba evinde herkese yer vardır. Herkesin yeri baba evinde evin baş köşesidir. Çünkü o baba evinin tapusu ne Özgür Özel’dedir, ne Kemal Beydedir. Rahmetli Ecevit’te de yoktu, İsmet Paşa’da da. O baba evinin tapusu bir kişiye kayıtlıdır o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Eskişehir’in bütün güzel, iyi insanlarına, yiğit insanlarına, dürüst insanlarına Atatürk’ün evinin kapıları ardına kadar açıktır, hoş gelmişler, sefa vermişler.”

‘Sütte leke var başkanlarımızda yok’

“Sütte leke var, Ahmet Ataç, Kazım Kurt, Yılmaz Büyükerşen’de ve adaylarımızda, başkanlarımızda yok. Biraz önce burada teker teker el sıkıştığım, buraya rozetlerini taktıklarım, daha önce daha iyi olsun diye düşünüp, bir siyasi partinin kuruluşuna iştirak eden ya da bugün Eskişehir’de büyükşehre aday olan birinin partiye geliş ve gidiş süreçlerine şahit olan insanlar buradaydı. İçlerine sinmemiş, kabul edememişler. Diyorlar ki ‘Biz o yapılana ilk itiraz ederiz.’ Birisi daha 1 yıl bile olmadan, geçen sene 14 Mayıs gününde, bundan 10 ay önce ne oldu biliyor musunuz? Eskişehirlilerin karşısına çıktı birisi ve dedi ki ‘Ben Recep Tayyip Erdoğan’a muhalifim, ben MHP’nin ona verdiği desteğe inanmıyorum, doğru bulmuyorum. Ben iyi bir insanım, İYİ Parti’de muhalefet yapmak üzere sizden destek istiyorum.’ Eskişehirlilerden oy aldı, oy bir kentin bir siyasetçiye emanet ettiği namusudur. O oyları aldı, çok kısa süre içinde, bilmediğimiz bir şey var, oyları alırken bir yandan da AK Parti’den teşvikleri alıyormuş. Onu sonradan öğrendik. Oyları ‘Muhalefetim, AK Parti’nin karşısındayım, Tayyip Erdoğan’ın karşısındayım’ diye topladı. Tayyip Erdoğan’ın partisine geçti, şimdi de ‘Eskişehir’i bana verin, ben yöneteyim’ diyor. Daha 1 yıl önce Eskişehirlileri kandırıp, onların oyunu alıp, o oyları Tayyip Erdoğan’a karşı toplayıp, Tayyip Erdoğan’a götüren ve makam, mevki için Eskişehir’i satan birisine Eskişehir en iyi cevabı 31 Mart’ta verecek. Eskişehir’in oyunu çalıp gidenlere Eskişehir’in geleceği emanet edilemez. Eskişehir’in oy hırsızlarına, irade hırsızlarına ve geleceğini çalacaklara verecek oyu değil selamı bile olamaz. Eskişehir’e yürekten inanıyorum.”

‘CHP’li başkanların belediyecilik hocası’

“Eskişehirlilerden bir ümidim var. 31 Mart günü sandığa gittiğinizde, geçmişte AK Partili, MHP’li olabilirsiniz. Yarın da o partilere oy verecek olabilirsiniz. Ama ahlak, vicdan ve bu güzel Eskişehir’e sahip çıkmak, Eskişehir’i kandıran sarayla işbirliği yapan bu akla cevap vermek için, bütün Türkiye’ye ibreti alem olsun diye 31 Mart’ta Eskişehir’de CHP adına, Ayşe Başkan adına Türkiye rekoru bekliyorum sizlerden. Bundan sonraki süreçte hep birlikte olacağız. Kazım Başkan, Ahmet Başkan’la, dışarıdaki ilçelerimizdeki 12 başkanımızla. Ayşe Başkanımızla birlikte yazılan bu büyük tarihi, efsanevi hizmetleri hep birlikte sürdürüp daha iyiye götüreceğiz. Peki o sırada Yılmaz Büyükerşen ne yapacak? Ben size söyleyeyim, Yılmaz Büyükerşen ne evinde oturacak, ne emeklilik yaşayacak. Yılmaz Büyükerşen’in bir eli Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde, bir eli Türkiye’deki CHP’li belediyelerin üzerinde olacak. Buradan ilan ediyorum. İlk toplantıları 31 Ocak günü Ankara’da bütün büyükşehir belediyelerimizin temsilcilerinin, adaylarının ve yöneticilerinin olduğu bir çalıştay var. O çalıştay, yerel seçim sürecinin değerlendirme çalıştayı. O çalıştayın açılışında ve başında olacak. Bundan sonra Yılmaz Büyükerşen, Türkiye’deki tüm CHP’li belediyelerin yapılan iyi hizmetlerinin ortaklaştırılması, yapılan iyi projelerin diğer belediyelerde de uygulanması, hizmetlerin standardizasyonu ve geliştirilmesi ile ilgili CHP’nin oluşturduğu yeni kurulun Genel Koordinatörüdür. Eskişehir’deki bu büyük başarıyı yeni aldığımız belediyeler ve göreve devam ettiğimiz belediyelere bu başarıyı taşımak, hangisi iyi yapıyorsa öbürüne de taşımak, bütün Türkiye’de hizmetlerin tek elden, farklı farklı kartlar değil tek bir kartın oluşturulması, kartların tüm şehirlerde geçmesi, en iyi hizmetin tüm belediyelerimizde eşit ve ayrımsız olarak sunulması için Yılmaz Büyükerşen hocalığa devam ediyor. CHP’li başkanların belediyecilik hocasıdır. Arz ederim.”

Farkında mısınız? Recep Tayyip Erdoğan; CHP’nin halkçı, çalmayan çırpmayan, israf etmeyen, kaynakları yandaşlara değil vatandaşlara dağıtan, şeffaf ve çalışkan belediyeciliğinin karşısında o anlayışla rekabet etmek yerine karşımıza çok büyük bir cephe kurarak, CHP’yi sözde yalnız bırakarak, geçmişte ittifak yaptıklarımızı karşımıza koyarak, geçmişte partimizde olanların bile karşımızda adaylaşmasını sağlayarak, onlara çok farklı imkanlar kurarak Türkiye’nin üzerine yeni bir oyun kurmaktadır.”

‘Makam, mevki için Eskişehir’i satan…’

İYİ Parti’den ayrılıp AK Parti’ye geçen ve AK Parti’nin Eskişehir adayı olarak açıklanan Nebi Hatipoğlu’nun adını vermeden, sert bir dille eleştirdi:

“‘Erdoğan’ın karşısındayım’ diyerek oyları toplayıp Erdoğan’a götürdü. Makam, mevki için Eskişehir’i satan kişiye Eskişehir en iyi cevabı 31 Mart’ta verecek 31 Mart’ta. Eskişehir irade hırsızlarına oy vermez.”

Özel’den İlgezdi yanıtı

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Özgür Özel, aday tanıtım toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özel, aday belirleme çalışmaları ve Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin CHP’den istifa ettiğini duyurması hakkındaki soruya şu yanıtı verdi:

“Birincisi, bugün de gördüğünüz gibi ilan ettiğimiz adaylarımızın arkasındayız, o konuda üzerimize ne düşüyorsa onu yapıyoruz. Dün söylenenlerin tamamı hayal mahsulü işler. Arkadaşlarımız tamamını yalanladılar. Eğer CHP üyeleri ya da vatandaşlarımız bir konuda beklenti sahibi olurlarsa onu CHP en ince noktasına kadar irdeler. Ona göre gereğini yapar. Ancak şu anda böyle bir gündemimiz yok. Diğer konu ise en iyi örnek yanımda duruyor. Elinden tutuyorum. Yıllarca partimize ve şehrine hizmet etti. Bugün bu görevi bir kadın adaya, kendinden genç bir adaya devretti. Bir eli onun üstünde, bir eli partimizin üstünde. Partimize hizmet etmeye devam edecek. Gerçek partililik Yılmaz Büyükerşen partililiğidir. Aday gösterildiğinde iyi, aday gösterilmediğinde başka partiye koşturmak CHP’lilik değildir. Bize Yılmaz Büyükerşen gibi büyüklerimiz ve örnek partililerimiz lazım.”

Özel, kalan adayların ne zaman açıklanacağına ilişkin soruya önümüzdeki haftayı işaret ederek, “Hafta sonuna kadar açıklanır hepsi” yanıtını verirken sözlerini, “Bu büyük, çoşkulu takımla yol yürümek isteyen herkes yol yürür. Yol yürümekten yorulanlar varsa yerine o yolu yürüyecekler bulunur” diyerek noktaladı.

 

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER