CHP Genel Başkanı Özgür Özel, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına getirilen zamla aylıklarındaki artışın yüzde 49,25’e yükseltilmesiyle ilgili açıklama yaptı. Özel, "En düşük emekli maaşı asgari ücret olana kadar susmayacağız" dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına getirilen ek zam kararına ilişkin sosyal medya hesabından bir video paylaşarak, açıklama yaptı.

Özel'in açıklamaları şöyle:

"Emeklilere yapılan zamda Bağkur ve SSK emeklisine yapılan zam Emekli Sandığı emeklisine yapılan zam oranına çıkacak. Bu yine bir iyileştirme olarak söyleniyor. Biz diyoruz ki en düşük emekli maaşı 10 bin TL olmasın asgari ücret düzeyine çıksın 17 bin TL olsun. Onların söylediği 10 bin TL emekli maaşı alan kişi için 450 TL zamma karşılık geliyor. Haberleri yok 1 kg et 450 TL'den pahalı. Yapmaya çalıştıklarını söyledikleri iyileştirme, iyileştirme değil. Sadece bizim gündemde tuttuğumuz ve emeklilerin sahiplendiği tepkiler üzerine şimdi göstermelik bir iyileştirme yapıyorlar.  Biz en düşük emekli maaşı asgari ücrete eşitlenene kadar konuşmaya devam edeceğiz. Emeklilerin sesini duyurmaya devam edeceğiz."

ü

ü

Özel'in emekliyi mücadeleye çağıran çağrısı iktidara adım attırdı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün partisinin TBMM’deki grup toplantısında, “Öyle bin lira 2 bin lira zammı kabul etmiyoruz. En düşük emekli maaşını asgari ücret kadar yapacak 7 bin liralık zammı alana kadar bütün emeklileri mücadeleye ve direnişe davet ediyorum.” demişti.

Özel'in emekilere dönük çağrısından sonra akşam saatlerinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarına ek zam yapılacağını açıkladı.

Işıkhan, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin emekli aylıklarındaki artışı ocak ayı itibarıyla yüzde 49,25’e yükseltiyoruz. Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra farklar 1 haftada ödenecek.” ifadelerini kullandı.
Editör: PolitikYol